Lehet, hogy D-vitamin-hiánya van

Érdemes a D-vitamin szintünket ellenőrizni, ha jellemző ránk az elhízás, a csontritkulás, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a depresszió.

D-vitamin-hiány a betegségek hátterében

Egyre több kutatás igazolja, hogy a D-vitamin pótlására mindenkinek, de különösen a betegeknek figyelniük kell. Melyek ezek? Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense a hiány okozta problémákra és az ellenőrzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.

A D-vitamin pótlására mindenkinek szüksége van
A D-vitamin pótlására mindenkinek szüksége van

Mi fokozza a D-vitamin hiányát?

A máj- és epeúti megbetegedések és a vesebetegségek fokozzák a D-vitamin-hiány kialakulásának lehetőségét. A kor előre haladtával a bőr szintetizáló képességének csökkenése miatt szintén D-vitamin-hiány alakul ki. Akik szteroidos készítményeket szednek, érdemes tudniuk, hogy ezek befolyásolhatják a szervezet D-vitamin anyagcsere-forgalmát, az egyes fogyást elősegítő, valamint koleszterinszintet csökkentő és idegrendszerre ható gyógyszerek pedig szintén hatnak a D-vitamin mennyiségére. Ezért az ilyen gyógyszerek szedése mellett mindenképpen érdemes a kiegészítés megfelelő formáit alkalmazni.

Rengeteg tudományos hír, kutatás szól arról, hogy a D-vitamin-hiány akut probléma a magyar lakosság körében is. Miért érdemes pótolni, mit okoz a hiánya?

A D-vitamin hiánya szerepet játszhat a csontritkulás kialakulásában , emelve a csonttörések számát, az autoimmun betegségek, akár az inzulinfüggő cukorbetegség létrejöttében is lehet oki tényező, a szívelégtelenség, a magasvérnyomás-betegség, az érelmeszesedés, a depresszió, az elhízás kialakulásában is szerepe lehet, de még daganatos betegségek (emlőrák és vastagbéldaganatok ) kiváltó tényezői közé is sorolható. Kevesen tudják, hogy még a policisztás ovárium szindróma és a terméketlenség hátterében is állhat ez a hiány.

Mennyit és hogyan?

A szakemberek ajánlása szerint a magyar lakosságnak novembertől márciusig hetente négyszer 1500-2000 Nemzetközi Egység D-vitamint lenne ajánlott fogyasztania. Nem mindegy azonban, hogyan és milyen készítményekkel igyekszünk pótolni a hiányt. Egészségeseknek és betegeknek is ajánlatos a döntés előtt ellenőriztetni a valós D-vitamin-szintjüket és konzultálni egy endokrinológus szakorvossal, már csak azért is, mert ez a vitamin túladagolható, és vesekárosodást okozhat! Épp ezért vesebetegek mindenképpen konzultáljanak az orvosukkal a D-vitamin bevitelt illetően.

A D-vitamint jórészt a szervezet állítja elő a napsugarak ultraibolya tartományából, éppen ezért a kevésbé napfényes országokban élőknek jóval kevesebb jut belőle. Bár vannak bizonyos élelmiszerek (például tej, joghurt, tojás, halolajok, lazac , makréla), amelynek van D-vitamin-tartalma, ez különösen a téli időszakban nem elégséges.

Jó hír, hogy optimális kiegészítéssel a tél folyamán is elérhető megfelelő D-vitamin-szint . Ehhez azonban az érintetteknek - különösen azoknak, akik bizonyos alapbetegségekkel küzdenek - érdemes elvégeztetni egy D-vitamin-szint-mérést, amely egy egyszerű vérvétellel kivitelezhető. Az eredmények birtokában aztán már megfelelő pótlást is tud ajánlani a belgyógyász, endokrinológus.

Mikor érdemes ellenőriztetni a D-vitamin-szintet?

  • Ha csontritkulása van.
  • Ha inzulinfüggő cukorbeteg.
  • Ha magas vérnyomása, szívelégtelensége, érelmeszesedése van.
  • Ha depressziós.
  • Ha volt a családban emlő- illetve vastagbéldaganat.
  • Ha policisztás ovárium szindrómával vagy meddőséggel küzd.
  • Ha máj-, epe- vagy vesebeteg.
  • Ha szteroidkészítményeket, koleszterincsökkentőt vagy idegrendszerre ható szereket szed.
  • Ha elmúlt 40 éves, ugyanis a kor előre haladtával csökken a bőr szintetizáló képessége.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra