Mi az osteopenia, és mit jelent a diagnózis?
Az osteopenia csökkent csontsűrűséget jelent, amely azonban még nem olyan mértékű, hogy csontritkulásnak (osteoporozisnak) lehessen nevezni. A szakemberek közül sokan úgy tartják, hogy az osteopenia a csontritkulás "előszobája" lehet, illetve hogy akinél alacsonyabb a csontsűrűség, annál nagyobb eséllyel alakul ki később csontritkulás. Osteopenia diagnózisa esetén fontos, hogy tudatosítsuk magunkban: megfelelő életmóddal sokat tehetünk érte, hogy csontsűrűségünk ne csökkenjen tovább, illetve hogy hosszabb távon megelőzzük a csontritkulást .
A csontállomány újraépítése, megerősítése céljából ügyeljünk például a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitelre, mellőzzük a dohányzást, csökkentsük az alkoholfogyasztást, és persze - ha még nem tettük - iktassuk be életünkbe a rendszeres mozgást is! A Daily Mail által nemrég megkérdezett szakértő szerint két csoportba sorolhatók azok a mozgásformák és gyakorlatok, amelyek közül ajánlott rendszeresen válogatni.
Vannak gyakorlatok, amelyekhez nem is kellenek feltétlenül súlyzók - inkább a lépések, ugrások során keletkező vibráció ereje segíti a csontnövekedés stimulálását. Ide tartozik a gyaloglás, a kocogás, az ugrálás is. A szakértő szerint kezdjük 20 perces etapokkal, és ha ez már jól megy, akkor fokozatosan növeljük az időtartamot.
Az izomerősítő gyakorlatok is nagyon hasznosak, és ezekhez sem kell feltétlenül súlyzókat használni - tökéletesen megteszi egy erős, elasztikus gumiszalag vagy akár a saját testsúlyunk is. Guggolást, kitörést, fekvőtámaszokat is végezhetünk. Ha súlyzókat is szeretnénk használni, akkor kezdjük egykilós súlyokkal.
Nagyon fontos, hogy ne hajtsuk túl magunkat: kezdjük heti kétszer 20 perccel, alacsony intenzitással és kevés ismétléssel! Ha már úgy érezzük, hogy kicsit többet is bírnánk, akkor ne hirtelen váltsunk hosszabb, intenzívebb mozgásra, hanem ügyeljünk a fokozatosságra!
Forrás: dailymail.co.uk