A vérbe is bejutnak a naptej összetevői

A véráramba is beszivárognak a napvédő krémek aktív kémiai anyagai, ezért további kutatásra van szükség annak megállapítására, hogy biztonságosak-e ezek a termékek.

Egy új tanulmány megismételte egy májusban végzett kutatás eredményeit. Ez megkérdőjelezte a napkrémek biztonságát. A kutatás során azt elemezték, hogy egy átlagos napkrém összetevőinek aránya meghaladja-e a vérben a milliliterenkénti 0,5 nanogrammot. Az amerikai szövetségi gyógyszer- és élelmiszerhatóság (FDA) javaslata szerint azoknak a termékeknek kellene vizsgálni a biztonságosságát, amelyek átlépik ezt a határt. "Kutatásunk eredménye azt bizonyítja, hogy a napkrémek bizonyos aktív összetevői felszívódhatnak" - mondta Janet Woodcock, az FDA gyógyszer-értékelési és kutatási központjának igazgatója.

naptej, fényvédő krémek, összetevők, hatóanyagok, kémiai anyagok, véráram, felszívódás, biztonságos termékek
A napkrémek bizonyos aktív összetevői felszívódhatnak. Fotó: iStock

Vajon így is biztonságos?

"Teljesen félreértelmezték az eredményt. Csak mert bekerül a véráramba, az még nem jelenti azt, hogy nem biztonságos. De azt sem jelenti, hogy az. A választ még nem tudjuk" - mondta Adam Friedman, a George Washington Egyetem dermatológiai intézetének vezetője, aki nem vett részt a kutatásban. Az FDA szerint kötelezni fogják a napkrémek gyártóit, hogy adjanak több információt arról, milyen aktív összetevői vannak a termékeiknek. A vizsgálat szerzői hangsúlyozták, eredményeikkel nem azt akarják sugallni, hogy az emberek hagyjanak fel a napkrémek használatával.

Mi a baj a naptejekkel? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

Az FDA korábban már igazolta, hogy biztonságosak azok a napkrémek , amelyek ásványokkal - például cink-oxiddal és titánium-dioxiddal - blokkolják a napsugarakat, de ezek gyakran hagynak maradék anyagot a bőrön. Az új kutatás hat kémiai összetevőt tesztelt négy kereskedelmi forgalomban lévő készítményben 48 ember részvételével. A hat összetevő közül hármat - az avobenzont, az oxibenzont és az oktokrilént - a májusi kutatás is vizsgálta, ehhez adtak másik hármat, a homoszalátot, az oktiszalátot és az oktinoxátot - vizsgálata.

A résztvevők testük 75 százalékát bekenték a naptejjel az első napon egyszer, majd a következő három napon naponta négyszer. Mind a hat összetevő meghaladta az FDA által biztonságosnak ítélt limitet már az első felvitelkor és a vérben lévő koncentráció idővel tovább növekedett. "Ebből megtudtuk, hogy mennyi kerül bele a vérbe. A következő kérdés, hogy ez számít-e" - mondta Freidman. A tanulmány nyomatékosítja, hogy a gyártóknak azt is vizsgálniuk kell, hogy a termék a véráramba jutva is biztonságos-e.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.