Az 5 legnagyobb fitneszmítosz - és az igazság

Ha nagyobb súlyokkal edzünk, valóban vaskosabbak leszünk? Tényleg a kardióedzés a zsírégetés legjobb módja?

Mindkét kérdésre nem a válasz; és hogy miért, az is kiderül a The Telegraph cikkéből, amelyben a fitnesszel kapcsolatos öt népszerű tévhitet vizsgáltak meg.

Az ayurvédikus diéta A sikertelen fogyókúra fizikailag, lelkileg egyaránt megviseli az embert, és minél több módszerről derül ki, hogy nem működik, vagy hatása csak ideig-óráig tart, annál "súlyosabbá" válik a plusz kilókból adódó teher. Kattintson!

1. "Ha fogyni akarunk, együnk kevesebbet!"

A fogyás az egyik legvitatottabb kérdés, ha egészségről és életmódról van szó. A legtöbbször azt a tanácsot kapjuk, hogy ha le akarunk fogyni, egyszerűen együnk kevesebbet. Csakhogy minél kevesebbet, és meddig lehet ezt folytatni, hol lehet benne megállni? A szervezetünk egyik legalapvetőbb tulajdonsága az, hogy alkalmazkodik a körülményekhez.

Ebből következően megtanul úgy is funkcionálni, amilyen körülmények közé kerül. Ha folyamatosan csökkentjük a kalóriabevitelünket, a szervezetünk hozzászokik a kevesebbhez, és a testsúlycsökkenés nem lesz fenntartható, vagy pedig alultápláltakká és kimerültté válunk. A kalóriabevitel valóban számít, de nem biztos, hogy az a legjobb módja a fogyásnak, ha minden elfogyasztott kalóriát számolunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nemcsak az számít ugyanis, hogy mennyit eszünk , az fontosabb, hogy mit eszünk. Nagyon sok ember a szükségleteinél kevesebb kalóriát visz be, ami fáradtságot, gyenge fizikai teljesítményt és alvászavarokat is okozhat - mindezek pedig megállítják a fogyást. Nagyon fontos ugyanis, hogy jó minőségű ételt fogyasszunk, ami kielégíti a szervezetünk szükségleteit. Nagyon nehéz például meghízni, ha zöldségeket, gyümölcsöket eszünk és jó minőségű fehérjét viszünk be.

2. A súlyzók vaskossá tesznek

Sokan azért utasítják el a súlyzózást, mert úgy gondolják, a súlyok emelgetése vastaggá teszi az izmokat. Ez azonban tévhit: a súlyzózás csak akkor vastagítja meg az izmokat, ha közben az ehhez szükséges táplálékkiegészítőket is fogyasztjuk, és rengeteg időt töltünk gyúrással.

A súlyzózással kapcsolatosan is tévhitekben élünk

A súlyzózással kapcsolatosan is tévhitekben élünk

Ahhoz, hogy az ember izmai gyarapodjanak, megfelelő hormonális feltételek kellenek, amelyek a legtöbb emberben nem állnak fent, ráadásul az izmok növekedéséhez még nagy mennyiségű alvásra is szükség van, ami szintén a legtöbb emberre nem jellemző. Persze, ha gyúrunk, növekedhetnek az izmaink - de csak egy kis mértékben, jelentősen biztosan nem z a fenti okok miatt.

3. Ha fogyni akarunk, a legjobb a kardióedzés

Sokan mondják, hogy az egyenletes kardióedzés a legjobb módszer a fogyásra és arra, hogy fittek maradjunk. Ez azonban félrevezető: az alacsony intenzitású kardiónak valóban van helye egy edzésprogramban, például, hogy segítsük a nagyobb intenzitású edzések utáni regenerálódást.

A legtöbb esetben azonban a zsírégetésnek nem ez a leghatékonyabb módja, hanem például az intervall edzés (amikor rövid intenzív és rövid nyugalmas szakaszok váltják egymást). Egy hosszú futás alatt persze rengeteg kalória ég el, de az nemcsak a zsírból, hanem az izomból is származik. Ha zsírt akarunk égetni, jobb ha intervall edzést csinálunk vagy súlyzózunk.

4. A szénhidrát és a zsír hizlal

Az alacsony szénhidráttartalmú diéták nagyon népszerűek, ugyanis eredményesek. Az igaz, hogy egy fogyókúra kezdetén, ha a zsírnak és a szénhidrátnak a mennyiségét csökkentjük, akkor látványosan beindul a súlycsökkenés. Ennek azonban nem az az oka, hogy a zsír és a szénhidrát hizlal, vagy hogy egészségtelen, hanem az, hogy a bevitelük csökkentésével jelentősen tudjuk csökkenteni a kalóriabevitelünket.

Egy fogyókúrának persze része kell, hogy legyen a zsíros és szénhidrátban gazdag ételek csökkentése, de ezek teljes elhagyása többet árt, mint használ. A szervezetnek ugyanis szüksége van ezekre az anyagokra ahhoz, hogy optimálisan tudjon működni. Itt is arról van szó, hogy a mennyiség helyett inkább a minőségre érdemes odafigyelni: együnk nyest szénhidráttartalmú ételeket, amelyek gazdagok rostban (pl. barna rizs, zab, zöldségek), és válasszunk természetes zsiradékokat (pl. avokádó, magvak, dió, kókuszolaj, olajos hal stb.).

5. Az alakformálásra a könnyű súlyzók a legjobbak

Az úgynevezett alakformáláshoz két dologra van szükség: egyrészt hogy csökkentsük a testünk zsírtartalmát, és hogy növeljük az izmok mennyiségét. A könnyű súlyok emelgetése egyikre sem alkalmas. Ami nem jelent kihívást, nem fogja megváltoztatni az alkatunkat.

Ahhoz, hogy zsírt égessünk, olyasmit kell csinálni, ami kihívást jelent a szervezetünknek. Sokan mondják erre, hogy: "De nem akarom, hogy megvastagodjak!" Ettől azonban nem kell tartani, ahogyan azt már föntebb láthattuk.

Forrás: The Telegraph

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.