Benőtt körömről akkor beszélünk, ha a lábujjak éles széle belevág a bőrbe (vagy mélyebbre) a körömágy oldalánál vagy végénél.
A benövés igen fájdalmas, és gyulladást is okozhat, mely egy idő után nagyobb területre is kiterjedhet, a seb pedig gennyedzővé válhat. Ha elhanyagoljuk, megnő az elfertőződés veszélye, és a tályogossá váló benőtt körömrészt csak szakember tudja eltávolítani. Szélsőséges esetben a gyulladás a csonthártyára vagy a csontra is ráterjedhet.
Mi okozza a benőtt körmöket?
Szintén a benőtt köröm kialakulásához vezethet, ha túl szűk, szoros cipőt viselünk; ha rendszeresen ugyanott valamilyen terhelés éri a lábujjat (például focistáknál) vagy ha akut sérülés történik a körmön vagy környékén. A gombás fertőzés nemcsak azért veszélyes, mert megvastagszik és oldalirányba is megnő a köröm, hanem mert a gombás köröm egyéb fertőzésekre is fogékonyabb.
Meglepő módon, akinek a családjában gyakran előfordul benőtt köröm, az maga is hajlamosabbá válik rá. A köröm alapformája (mennyire kerekded vagy mennyire felfelé görbülő) ugyanis genetikailag meghatározott és egyes formáknál gyakoribb a benövés.
Mit tehetünk a benőtt körömmel?
Tartsuk minél tisztábban az érintett területet! Naponta többször is mossuk meg a lábunkat, utána pedig nagyon alaposan töröljük meg. Ne viseljünk szűk cipőt, műszálas zoknit. A hölgyeknek a magas sarkúról is érdemes lemondani egy időre. Ha lehetséges, néhány napig részesítsük előnyben a szandálokat, papucsokat.
Próbáljuk meg óvatosan "kiemelni" a körmöt a bőrből (ehhez áztassuk be a lábat és egy vattadarabkát helyezzünk a köröm és a bőr közé), vagy igyekezzünk visszavágni a körmöt. A legjobb, ha szakemberhez fordulunk. Ha olyan előrehaladott a gyulladás vagy a fertőzés, hogy orvosi segítségre van szükség az eltávolításához, készüljünk fel egy kisebb műtétre, mely során eltávolíthatják a köröm egy részét vagy egészét, esetleg felvághatják és kitisztíthatják a gyulladt, tályogos területet. Ha nagy fájdalmaink vannak, nyugodtan vegyünk be egy fájdalomcsillapító gyógyszert!
Hogyan előzhetjük meg?
Két-három hetente vágjuk le a lábkörmeinket , és igyekezzünk minél egyenesebbre vágni őket. Nem előnyös, ha legömbölyítjük őket, és az sem, ha túl rövidre vágjuk őket. Ha korábban volt már benőtt körmünk, gombás fertőzésünk , vagy bármilyen ok (például cukorbetegség) miatt rossz a lábunkban a vérkeringés, ezt a műveletet bízzuk szakemberre!
Viseljünk kényelmes, jól szellőző és megfelelő méretű cipőt ! Nagyon fontos, hogy a cipő ne nyomja a lábujjunkat. Ha olyan környezetben dolgozunk, amelynél esélyes a lábujjak sérülése, válasszunk speciális kiképzésű, védőrésszel ellátott cipőt!