Mutasd a körmöd, megmondom, mi bajod!

A köröm állapota gyakran árulkodó lehet: megmutathatja, hogy ha a szervezet valamiből hiányt szenved. Bizonyos betegségek is elváltozásokat okozhatnak rajta.

Érdemes hangsúlyozni, hogy a körömpanaszok önmagukban nem alkalmasak a szervezet más részén zajló kóros állapotok diagnosztizálására, azonban gyakran mégis jelezhetik a különböző kórképeket. Éppen ezért érdemes nagyobb figyelmet fordítani a rajtuk látható eltérésekre.

Megváltozott forma

Az egészséges körmök simák, egyenletesek, formájuk pedig szépen követi a felső ujjpercek ívét. Ha azonban horpadások jelennek meg rajtuk, helyi gyulladásokra, ekcémára vagy akár pikkelysömörre is utalhatnak. Előfordul az is, hogy a köröm a közepénél besüllyed. Az úgynevezett kanálkörmöt általában vas- és vitaminhiány okozza, amely pótlásáról jobb minél előbb gondoskodni. Szintén a köröm domborulata változik meg az óraüvegköröm esetében is. Ekkor a köröm közepe kigömbölyödik, miközben jellemzően az utolsó ujjpercek is kiszélesednek. Ha ilyet tapasztalunk, érdemes lehet orvosi véleményt kérni, ugyanis ez tüdő-, szív- vagy keringési rendellenességre utalhat.

fiatal nő, körömápolás, körömreszelés
A különféle körömelváltozások számos egészségügyi problémára felhívhatják a figyelmet. Fotó: Getty Images

A körmök csíkos barázdáltságára szintén érdemes odafigyelni. Az úgynevezett Beau-vonalak a körmök teljes szélén, keresztbe jelennek meg. Ahogy a legtöbb körömdeformitásnál, ennek oka lehet a körömágy sérülése, betegsége is, azonban kiválthatja tápanyaghiány (például cink), az immunrendszer gyengesége, de akár vese-, pajzsmirigy-, cukor vagy fertőzőbetegségek tünete is lehet. Ha azonban a barázdák hosszanti irányban húzódnak, általában nincs ok az aggodalomra. Korral egyre inkább jellemzővé válik, de kiválhatja vas- vagy B-vitaminhiány, illetve sűrűn előforduló emésztési zavarok is. A törékeny körmök pedig amellett, hogy akár pajzsmirigybetegségre is utalhatnak, elsősorban szintén a B-vitamin-hiány jellegzetes tünete.

Színelváltozások: sárgás, barnás, zöldes árnyalatok

Ha a körmök elsárgulnak arra mindenképpen érdemes jobban odafigyelni, ugyanis ez tüdő- vagy cukorbetegség miatt is bekövetkezhet. Emellett akár helyi problémák – például pikkelysömör vagy gomba – is okozhatják, sőt a dohányzástól is elszíneződhetnek. A köröm egyes részeinek barnás árnyalatúvá válása bekövetkezhet nagyobb ütések után kialakuló vérömlenyek következtében, de bizonyos gyógyszerek mellékhatása vagy – vörösesebb árnyalat esetében – magas vérnyomás is okozhatja. Amennyiben kékessé válik, utalhat keringési zavarra, tüdőt érintő kórképekre. Fontos azonban tudni, hogy ha a körmön sötét – feketés – vonalak jelennek meg, ajánlott minél előbb orvoshoz fordulni, ugyanis azok akár a bőrrák egyik különösen veszélyes fajtája, a melanóma jelei is lehetnek.

A zöldes árnyalatú köröm általában bakteriális fertőzés miatt alakul ki, míg a csaknem teljes egészében fehér májműködési vagy gyulladásos folyamatokkal járó betegségre utalhat. Ha a kifehéredés csak foltokban jelenik meg, az általában sérülés következménye. Azonban, ha a fehér foltok újra és újra visszatérnek, az már cinkhiány, ekcéma vagy pikkelysömör tünete lehet. Végül érdemes megemlíteni a fakó, szinte átlátszó körmöket is. Ez amellett, hogy megjelenhet szívelégtelenség vagy májbetegség esetén is, többnyire cink vagy B-vitamin-hiány esetében alakul ki.

Cink, biotin és L-Metionin

A köröm különböző elváltozásai a leggyakrabban helyi traumákat vagy a szervezet vitamin és/vagy ásványianyag-elégtelenségét jelzik. Általában a cink és a B-vitaminok családjába tartozó biotin, valamint a L-metionin esszenciális aminosav hiánya okozza ezeket a tüneteket. A cink a körömben található fehérjék növekedését segíti elő, azonban érdemes tudni, hogy az emberek többsége olyannyira keveset fogyaszt belőle, hogy a világ lakosságának csaknem ötöde cinkhiányosnak számít. A biotin (B7-vitamin) a köröm alkotóelemének, a keratin termelődéséhez elengedhetetlen vitamin, míg a kéntartalmú aminosav, az L-metionin szintén a keratin szerkezetének a felépítéséhez szükséges.

Bár ezek a köröm – és a haj – egészségéhez nélkülözhetetlen elemek bizonyos táplálékokban is előfordulnak, még a legváltozatosabb étkezés mellett sem biztos, hogy elegendő, a szervezet számára könnyen hasznosítható mennyiséghez jutunk. Éppen ezért, szükség esetén ajánlott koncentráltan, táplálékkiegészítők formájában pótolni. Ráadásul a gyógyszertárakban vény nélkül is elérhetők olyan komplex készítmények, amelyek egyszerre tartalmaznak biotint, cinket és L-Metionint is, így egyszerűen és praktikusan alkalmazhatók. Segítségükkel akár napi egyetlen tablettával fedezhető a hiányzó mennyiség mindhárom fontos alkotóelemből.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.