Új módszerrel segítenék a haj növekedését és a sérülések helyreállítását a tiktokosok: arra esküsznek, hogy a rizs áztatása vagy tisztítása után megmaradt, keményítőtartalmú vízben öblítik le a hajukat - írja a Health.com.
Nincs viszont általános recept: vannak, akik főzés után azonnal használják, mások napokig hagyják a vizet állni, esetleg citrusfélék héját is hozzáadják, hogy elfedjék a szagot. Van, aki naponta, mások havonta alkalmazzák. Általában arra hivatkoznak, hogy a rizses vizes hajmosást évezredek óta alkalmazzák ázsiai országokban: többek között Kínában és Japánban is vannak hagyományai ennek a módszernek.
Bár állítólag így a haj nemcsak selymesebb, hanem egészségesebb is lesz, a bőrgyógyászok nem olyan biztosak ebben. A rizs valóban tele van értékes tápanyagokkal (többek között vasban, magnéziumban, folsavban, tiaminban és niacinban), valamint a rizses víz fenolokat is tartalmaz, amelyek segíthetnek az alopecia areata kezelésében.
Mindez viszont nem feltétlenül jelenti azt, hogy hasznos is az ember hajának. "A probléma az, hogy azt gondoljuk, hogy valami, ami arra való, hogy elfogyasszuk, alkalmazható a hajunkra" - mondta a Health.comnak Deirdre Hooper bőrgyógyász.
Ráadásul bajt is okozhatunk vele. A rizses vizes öblítés károsíthatja a hajat, különösen azoknál, akiknek a hajszálai könnyebben törnek. Ugyanis sok keményítőt tartalmaz, ami elvonja a nedvességet a hajszálakból, amelyek így sérülékenyebbek lesznek.
"A rizses víz káros lehet, mert nem a fejbőrre van kifejlesztve. Nem jut el ugyanúgy a hajhagymákhoz vagy a hajszálakhoz" - mondta Rhonda Farah bőrgyógyász az oldalnak.
A trendet azért is kaphatták fel, mert a rizskorpa kivonat számos étrendkiegészítőben, valamint hajápolási termékben megtalálható, hajnövekedést serkentő hatása miatt. Ez viszont nem cserélhető fel a rizses vízzel: a rizskorpát ugyanis eltávolítják az őrlési folyamat során.
A szakemberek ezért inkább az életmódváltást javasolják elsősorban a szép hajért, mint például a kiegyensúlyozottabb étkezés, a kevesebb stressz, illetve a hajszárítók, hajsütővasak kerülése is fontos. A már említett ázsiai nők például azért is lehetett szebb hajkoronájuk, mert egészségesebb életmódot folytattak, és megfelelően étkeztek.
A hajhullásnak viszont érdemes utánajárni, és bőrgyógyászt felkeresni, különösen, ha más egészségügyi problémákkal is párosul.