A testsúly csökkentése nem csak esztétikai szempontból fontos, hiszen számtalan megbetegedés alapja a túlsúly. Szív- és érrendszeri valamint cukorbetegség, magas vérnyomás, talán a legfontosabbak azok közül, amelyeket okozhat. Ugyan a legdrasztikusabb beavatkozás a műtéti út, de vannak esetek, amikor nincs más megoldás.
Kinek javasolt a gyomor bypass műtét és kinek nem?
A túlsúly megszüntetésére irányuló beavatkozás, nem csak lelkileg segíthet az életminőség javításában, de az általános egészségügyi állapot is helyreállhat. Ám érdemes felkészülni a gyökeres változásokra is, amelyeket megkövetel egy ilyen beavatkozás.
Súlyos elhízásnak a BMI 35- 40 fölötti értékét tekintik, amely már szív- és tüdőelégtelenség, ízületi fájdalmak és más súlyos egészségügyi komplikációk kialakulásához is vezethet.
Amennyiben a túlsúly következtében már kialakult megbetegedés, valamint a diéta és mozgás bevezetése következtében sem történt jelentős súlycsökkenés, mérlegelendő a bariátriai műtét lehetősége.
A motiváció mellett, készen kell állni a gyökeres életmódváltásra, a diétás tanácsok és iránymutatások maximális betartására is. A vitaminok és ásványi anyagok pótlása a műtét után szükséges, hiszen a felszívódás a béltraktus bizonyos szakaszain innentől már nem lehetséges.
Nem javasolt a műtét elvégzése 65 éves kor felett, daganatos megbetegedésből kigyógyult páciensek, valamint kontrollálatlan pszichiátriai probléma vagy betegség, illetve aktív drogfüggőség esetén.
Mit nevezünk gyomor bypass műtétnek?
A súlycsökkentő (bariátriai) műtét, amely a súlyosan elhízott emberek fogyásában és egészségi állapotuk javításában segíthet. Azáltal, hogy kisebb lesz a gyomor, hamarabb teltség érzés alakulhat ki, így kevesebb étel szükséges a jóllakottság érzéséhez.
A béltraktus megrövidítésével jelentősen felgyorsul a tápanyag áthaladási ideje a szervezeten, valamint csökken a felszívódás ideje. Emiatt a műtét segít a táplálékfelvétel korlátozásában és a tápanyagok felszívódásának csökkentésében.
A gyomor-bypass műtét utáni fogyás segíthet:
- a 2-es típusú cukorbetegség szabályozásában
- alacsonyabb lehet a vérnyomás
- javíthatja a szív egészségét
- segíthet az életminőség javításában
Milyen kockázatokkal jár a gyomor-bypass műtét?
- vérzés vagy szivárgás a beavatkozás területén
- bélelzáródás
- tápanyag- és vitaminhiány
- alacsony vércukorszint
Fontos tudni:
- Az, hogy mennyi fogyás garantált a műtét után, változó. A páciensnek szigorúan követnie kell az életmódváltási tervet. Vannak, akik elveszítik szinte az összes felesleges súlyukat, mások számára a folyamat hullámzó. A rendszeres testmozgás a fogyás szempontjából nem kihagyható. Akik néhány év után újra híznak, azok valószínűleg nem hajtják végre a javasolt változtatásokat következetesen.
- A súlycsökkentő műtét nem kozmetikai műtét, vagyis nem távolítják el sem a zsírszszövetet, sem pedig a bőrfelesleget. Emiatt lehetséges, hogy több műtétre is szükség lesz, hogy eltávolítsák a bőrt a hasról, a combról, vagy a felkarról.