"Tapasztalataim szerint a reggeli az egyik legellentmondásosabban megítélt étkezés" - fogalmazott Bodon Judit , a NoSalty dietetikus szakértője. Hozzátette, vannak, akik egyáltalán nem esznek reggel, míg mások a nap legfontosabb étkezésének tartják ezt. Habár mindkét álláspont elég szélsőséges, arany középútként leszögezhető, hogy a reggelizés igenis fontos, ezért érdemes mindennap rutinszerűen időt szánni rá. Persze, nem mindegy, mi kerül a tányérra: az ideális reggeli megfelelő arányban tartalmaz szénhidrát- és fehérjeforrásokat, valamint zöldségeket is, egyben képes biztosítani a napi ajánlott kalóriamennyiség körülbelül negyedét. Lássuk, mennyire felelnek meg ezeknek a kritériumoknak hagyományos reggeli ételeink!
Müzli és narancslé
Vitaminok és kalóriák ide vagy oda, sem a gazdag gyümölcsös müzlitálak, sem a frissen facsart gyümölcslevek nem rendelkeznek kellő mennyiségű és minőségű fehérjetartalommal. Ugyanez elmondható a manapság egyre népszerűbb zabkásákról is. Persze, ez nem jelenti, hogy ne fogyaszthatnánk alkalmanként ilyesmit reggelire, de csak akkor tegyük, ha a nap további étkezései során pótolni fogjuk a teljes értékű fehérjéket.
Reggeli gabonapelyhek
Csokoládés, fahéjas, mézes - a reggelizőpelyhek ízesítésének se szeri, se száma a boltok polcain, ráadásul elkészítésük is gyerekjáték. Fontos azonban leszögezni, hogy tejjel leöntve sem válnak ezek a termékek ideális étellé, hiszen így sem lesz kielégítő a fehérjetartalmuk, miközben gyorsan felszívódó szénhidrátjaik csak nagyon rövid távon laktatóak, így rövid időn belül ismét éhesnek érezzük majd magunkat. Fogyókúra esetén tehát egyáltalán nem ajánlott ilyesmiben gondolkozni.
Az ideális reggeli ismérvei
"A reggelinél is fontos a tápanyagok egyensúlya: azaz az étkezés tartalmazzon megfelelő mennyiségű, minőségű fehérjét, zsírokat, szénhidrátokat, élelmi rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat" - mutatott rá a dietetikus. Ezt az összetételt legegyszerűbben egy szendviccsel lehet kivitelezni, amelyhez felhasználhatunk teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérféléket, fehérjeforrásként tojást, sovány sajtokat, felvágottakat és túrókrémeket, illetve valamilyen formában adjunk hozzá 50-100 gramm zöldséget is. Amennyiben nem fogyókúrázunk, ezt a szendvicset nyugodtan kísérhetjük egy kisebb adag házi gyümölcsös joghurttal vagy turmixszal is.
Miért fontosak a reggelire fogyasztott fehérjék inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén? Mennyi kenyér fér bele egy jól összeállított reggelibe? Mennyire egészséges a hagyományos angol reggeli? A témáról további részleteket a NoSalty cikkében olvashat.