Szeged, 2007. május 10. (MTI) - Az egészségügyi struktúraátalakítás, a krónikus ellátás finanszírozásának javítása kedvezhet a hospice-szolgálat fejlődésének - közölte Hegedűs Katalin, a Magyar Hospice Palliatív Egyesület elnöke.
Magyarországon 1991 óta működik a haldokló betegeket segítő hospice-szolgálat, a társadalombiztosítás 2004 óta finanszírozza az ellátást - mondta a szakember a szegedi hospice fekvőbeteg-ellátás kialakításáról rendezett konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón.
Az országban tizenegy kórházban működik hospice részleg vagy osztály, 34 ellátó csoport pedig otthonukban nyújt a fizikai kezelésen, fájdalomcsillapításon túl pszichológiai, szociális ellátást a haldokló betegeknek. A társadalombiztosítás mintegy 50 százalékban fedezi a minőségi hospice ellátás költségeit, ezért szükség van további források bevonására is - tudatta az elnök.
Magyarországon inkább megmaradt a hagyományos családi közeg, amely haláláig elkíséri a betegeket, Nyugat-Európában pedig a fájdalomcsillapítás, tüneti kezelés technikája fejlettebb - hasonlította össze a hazai helyzetet a környező országokéval a szakember.
Mari Albertné, a Szegedi Hospice Alapítvány elnöke elmondta, a Tisza-parti városban az orvosból, szakápolóból, gyógytornászból, szociális munkásból, gyógyszerészből, lelkészből és önkéntes segítőkből álló teamek 2003 márciusa óta gondozzák az otthonukban ápolt betegeket.
Hozzátette: bizonyos esetekben azonban elkerülhetetlen, hogy a gondozottak fekvőbeteg-osztályra kerüljenek, a szegedi egészségügyi intézményekben azonban még nem működik hospice részleg.
A szakember szerint egy önálló hospice ház vagy egy kórházi részlegként működő palliatív - tünetkezelő - osztály létrehozásához a szakmai háttér rendelkezésre áll, az anyagi bázist kellene még megteremteni.