Szinte mindenkinél előfordul hasi fájdalom élete során, noha a legtöbbször a panasz egyáltalán nem súlyos, rövid időn belül pedig magától megszűnik. Mint azt a Clevelandi Klinika írja, a fájdalom származhat emésztési zavarból, fertőzésből, sérülésből és egyéb betegségekből egyaránt. Sőt, sokszor nem is a hasüregi szervektől ered, hanem a hasfal izomzatától, bőrétől, esetleg máshonnan sugárzik át. Az sem feltétlenül mérvadó, hogy mennyire kínzó a fájdalom. Egy gyakori, átmeneti állapot is kiválthat intenzív tüneteket, miközben akár potenciálisan életveszélyes kórfolyamatok is járhatnak egészen enyhe fájdalommal.
Leggyakrabban emésztőrendszeri problémák okoznak ilyen jellegű kellemetlenséget. Ezek közé tartoznak különféle emésztési zavarok (diszpepszia), a haspuffadás és bélgázosság, a székrekedés és hasmenés, de akár táplálékallergiák és -intoleranciák, valamint ételfertőzések és -mérgezések is állhatnak a háttérben. Szintén gyakori, hogy valamilyen gyulladás a fájdalom forrása, amely eredhet gyomor-bélrendszeri vírusfertőzésből, refluxból, gyomor- vagy nyombélfekélyből, olykor húgyúti fertőzésből. Nők esetében pedig a menstruációs görcsök és az ovulációs fájdalmak is lehetséges magyarázatul szolgálhatnak az akár a napi feladatok ellátását is megnehezítő panaszokra.
Súlyosabb kiváltó okok a hasi fájdalom mögött
Ha hasfájásról van szó, sokan egyből a gyomorra asszociálnak, dacára annak, hogy jóval több belső szerv található testünk ezen részén. A gyomor mellett e körbe tartozik például a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a vékony- és a vastagbél. A fájdalom pontos helye sokat segíthet annak eldöntésében, hogy pontosan mi lehet a forrása. E tekintetben négy nagyobb régióra lehet felosztani a hasi területet.
- A bordák alatt jobb oldalon fellépő fájdalom például utalhat máj-, epehólyag-, epevezeték- és veseproblémákra. Itt említhető a májgyulladás (hepatitisz), epekövesség és rosszindulatú daganatok. Továbbá a jobb oldali vesét érintő fertőzés, vesekövesség, valamint nyombélfekély és vastagbél-elzáródás.
- A bal oldalon felül érzett fájdalmat okozhatják gyomor-, hasnyálmirigy-, lép- és vesepanaszok, utóbbiak esetén szintén fertőzések, vesekövek. Szintén idetartozik potenciális kiváltó tényezőként a hasnyálmirigy-gyulladás, a lépmegnagyobbodás, a gyomorhurut vagy -fekély és az epés reflux.
- A teljes szélességben a köldök alatti, alhasi tájékon érzett fájdalom jellemzően a belekre, a húgyvezetékre, nőknél a petefészkekre és a méhre vezethető vissza. Rákbetegségeken túl a többi között okozhatja irritábilis bél szindróma (IBS), funkcionális diszpepszia, gyulladásos bélbetegség (IBD), vékony- vagy vastagbélelzáródás, hasiaorta-aneurizma (értágulat), hashártyagyulladás, sérv. Ugyancsak eredhet a tünet a kismedencei szervektől, ennél fogva okozhatja endometriózis, petefészekciszta, kismedencei gyulladás, akár méhen kívüli terhesség.
- A jobb alsó régió fájdalma vakbélgyulladás, ritkán -rák gyanúját keltheti fel.
- Míg a bal alsó régióban jelentkező fájdalmat okozhatja vastagbél-divertikulózis és annak gyulladásos állapota (divertikulitisz).
A kiterjedt hasi fájdalom mögött sokszor érzelmi stressz áll. Ilyenkor pszichoszomatikus fájdalomról beszélünk. Szintén okozhat kellemetlen diszkomfortot zsigeri túlérzékenység (hiperszenzitivitás), haspuffadás, hasizomhúzódás, övsömör.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Noha a hasi fájdalom az esetek többségében csupán múló kellemetlenség, egyes esetekben nem szabad késlekedni a segítségkéréssel. A New York-i Mount Sinai kórház vonatkozó leírása azt tanácsolja, hogy azonnal hívj mentőt hasfájással, ha...
- a fájdalom onkológiai kezelés ideje alatt lép fel;
- nincs székleted, miközben akár hányással küzdesz;
- vér jelenik meg a hányásban vagy a székletben;
- mellkas-, nyak- vagy vállfájdalom is társul hozzá;
- hirtelen támadó, éles fájdalmat érzel;
- a lapockák közötti területen is fájdalmat tapasztalsz, amihez émelygés társul;
- a gyomor területe tapintásra érzékeny vagy nagyon kemény, feszes;
- terhesség során jelentkezik;
- előzőleg hasi sérülést szenvedtél;
- légzési nehézség is társul hozzá.
Ezenkívül érdemes felkeresned háziorvosod, ha a hasi diszkomfort tartósan, egy hétnél hosszabb ideig fennáll, vagy ha a fájdalom egy-két napon belül sem enyhül, esetleg súlyosbodik, illetve hányinger, hányás társul hozzá. A több mint két napja fennálló puffadást is érdemes kivizsgáltatni, akárcsak a több mint öt napja nem szűnő hasmenést. Gyanúra ad okot továbbá a gyakorivá váló vizeletürítés vagy vizeletürítés közben érzett égő érzés. Szintén javasolt orvossal konzultálni tartós étvágytalanság, elhúzódó hüvelyi vérzés, valamint nyilvánvaló ok nélkül jelentkező súlycsökkenés esetén.