"Fáj a lábam, biztosan esni fog"

Mindenki ismer olyan embert, aki meteorológiai előrejelzésként működik, és végtagfájdalom esetén lehűlést vagy esőt jósol. Még az is lehet, hogy az illetőnek igaza lesz. Hogy lehetséges ez?

Már Hippokratész idejéből ismerünk olyan feljegyzéseket, melyek szerint az időjárás befolyásolja az emberek egészségi állapotát. Legtöbben fejfájásra, levertségre panaszkodnak, de rosszabb idő hatására az ízületi fájdalmak is erősödhetnek. Ezt a feltevést mind ez idáig nem sikerült tudományosan is alátámasztani, de sokan tapasztalják, és még többen hisznek benne.

Mi okozza a változást?

Humánmeteorológia Általános időjárás, pollenkoncentráció, frontok - az ezekkel kapcsolatos legfontosabb információkat naponta frissülő orvosmeteorológiai jelentésünkben találja meg.

Fontos, hogy az ízületek nem kifejezetten a melegre vagy a hidegre érzékenyek, hanem az időjárás változására, tehát a hirtelen zuhanó vagy emelkedő hőmérsékletre. A melegebb vagy hidegebb idő megnyújthatja vagy összehúzhatja az inak, izmok és csontszövetek állományát, ezt érezheti meg a reumás beteg.

Rosszabb idő hatására az ízületi fájdalmak is erősödhetnek
Rosszabb idő hatására az ízületi fájdalmak is erősödhetnek. Fotó: iStock

A hőmérsékleten kívül még a légnyomás változásait érzik meg az ízületek. A rheumatoid arthritis okozta fájdalom például rosszabbodhat az alacsonyabb légnyomás hatására. Ez azért van, mert ilyenkor a testre is kisebb nyomás nehezedik, a szövetek állapota romlik, ezért erősödik a gyulladás és a fájdalom. Az ízületi gyulladáson kívül még ízületi porckopásban és köszvényben szenvedők is megérzik a légnyomás változásait.

Hogyan csökkenhet a fájdalom?

A legtöbb ember ilyenkor növeli a fájdalomcsillapító-adagját, de alternatív megoldásokat is kipróbálhatunk a fájdalom csökkentésére. Először is tartsuk melegen a fájó testrészt, mert a kellemesebb hőmérséklet engedi az izmokat ellazulni, így csökkenti a fájdalmat.

Mielőtt kimegyünk a hideg levegőre, mozgassuk meg a fájó ízületet, hogy ne legyen annyira merev. Hasznos ezen kívül az is, ha tudatosítsuk magunkban, hogy az időjárásfüggő ízületi fájdalom csak átmeneti, nem pedig tartós állapot; így könnyebb lesz elviselni a kellemetlenségeket.

Költözzek melegebb éghajlatra?

Logikus következtetés lenne, hogy a krónikus ízületi fájdalmakban szenvedők melegebb helyre költözzenek, így csökkentsék a fájdalmaikat. Viszont ez a megoldás egyáltalán nem ajánlatos, mivel a szervezet hamar alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, és visszatérnek a tünetek. Ráadásul az ízületek nemcsak a nagy változásokat, hanem az egészen kicsiket is megérzik, az időjárás pedig sehol sem állandó.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.