A hátfájás gyakori tünetnek számít, talán csak a derékfájásra panaszkodunk még ennél is többet. A enyhe, vagy akár kínzó fájdalom a hát különböző területein jelentkezhet, átmenetileg, de akár állandó jelleggel is. A probléma mögött számtalan ok húzódhat, így nem elég csak a fájdalmat kezelni, mindenképpen ki kell deríteni – és ilyenkor elkerülhetetlen a kivizsgálás –, mi okozza a kellemetlen tünetet. A hátfájást természetesen fájdalomcsillapítókkal is kezelhetjük, de ez csak rövid távon jelenthet megoldást, hosszú távon csak a kiváltó ok feltárása és kezelése segíthet. Nézzük, mitől is fájhat a hátunk, illetve mikor ne halogassuk az orvos felkeresését.
Az enyhe vagy közepesen erős
fájdalomra leginkább a nem szteroid gyulladásgátlókat, fájdalomcsillapítókat
(NSAID néven is ismertek) használjuk. Ide sorolhatók például az
acetilszalicilsav és az ibuprofén, valamint a paracetamol hatóanyagú
készítmények is. Ezen gyógyszerek nagy része recept nélkül is beszerezhető, de
ebben az esetben is nagyon fontos, hogy figyeljünk az ajánlott adagolásra, a
maximális napi dózis betartására. Mindig olvassuk el a betegtájékoztatót, és ha
bizonytalanok vagyunk, kérdezzük meg kezelőorvosunkat, gyógyszerészünket.
Rossz tartás, túlterhelés, sérülés
Talán nem mondunk azzal újat, hogy a rossz testtartás – amely előbb vagy utóbb az izmok elgyengüléséhez vezethet – nem marad következmények nélkül. Mi történik ilyenkor? A test súlya nyomást helyez a gerincre, a csigolyákra és a szalagokra, amelyek így egy rossz helyzethez kénytelenek alkalmazkodni – és ez természetesen fájdalommal is járhat. Előbb a fájdalmat kell megszüntetni, majd helyre kell állítani a helyes testtartást. Azért is érdemes elmenni egy ortopéd orvoshoz, mert a gyógytornász vagy mozgásterapeuta mellett az ő szakvéleménye is fontos lehet. Az izmokat túl is lehet terhelni. Edzés, vagy egy gyakran ismételt mozdulat közben könnyen előfordulhat húzódás vagy rándulás, amelyet szintén fájdalom kísérhet. Pihentetés után segíthetnek a fizikoterápiás eljárások – például TENS-kezelés –, de egy gyógytornász felkeresése is elengedhetetlen lehet.
Előfordulhat, hogy egy sérülést – okozhatja például egy esés, de akár egy szerencsétlenül kivitelezett emelés is – nem tudunk kivédeni, elkerülni. A fájdalom akár azonnal jelentkezhet, de az sem ritka, hogy csak másnap szembesülünk vele. Ilyenkor sem érdemes halogatni az orvosi kivizsgálást, mert az esetlegesen jelentkező mellékhatásokat – krónikus fájdalom, idegkárosodás, bénulás – jóesetben csak így kerülhetjük el.
Porckopás, gerincízületi gyulladások
Aki érintett, annak nem kell elmagyarázni, mennyire fájhat a porckorongsérv. A porckorongsérv kezelése több pillérre épül: a fájdalomterápia éppúgy fontos, mint a speciális mozgásterápia, végső esetben pedig műtétre is szükség lehet. Ugyanitt említhetjük a porckopást – az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezni kezd, sőt fel is szívódhat –, amely lassan, akár évtizedek alatt alakul ki, és sokesetben fájdalmat, mozgáskorlátozottságot okozhat. A hialuronsavas injekciókúra ma már hatékony segítséget jelenthet, de a kezelés során szóba jöhet az orvosi lézerkezelés és a lökéshullám-terápia is.
Több betegség is – például a fokozatosan előrehaladó gyulladásos ízületi betegség, a Bechterew-kór, illetve az arthritis psoriatica, azaz a pikkelysömör ízületi gyulladással együtt járó formája – a gerincízületi gyulladások közé sorolható. Ezen betegségeknél korai felismeréssel, és időben elkezdett kezeléssel megelőzhető a súlyos állapotromlás is.
Nagy mellek, endometriózis, stressz
Nőket érintő probléma lehet az, amikor a nagyobb mellek okoznak akár folyamatos hátfájást. Mindamellett, hogy fontos a megfelelő melltartó viselése – mozgás közben különösen –, előfordulhat, hogy drasztikusabb megoldásra, azaz mellkisebbítő műtétre van szükség. Szintén női problémaként említhető az élethelyzet, amikor a változókorban beköszöntő hormonális zavarok okoznak hátfájdalmat. A tünetek kezelésével – akár hormonpótlással – csökkenthető a háttáji panasz is. A főleg fiatalabb nőket érintő endometriózis – a méhet bélelő szövettípus a méhen kívül, a petefészkekben vagy a kismedencében is megjelenik – is járhat fájdalommal. A hátba kisugárzó fájdalom ilyenkor a menstruációs ciklushoz igazodva jelentkezhet. Ebben az esetben is a kiváltó okot, azaz az endometriózist kell kezelni.
Nem gondolnánk, de még a folyamatos stressz – a hosszú ideig fennálló feszültség merevvé, görcsössé teszi a hátizmokat – is előidézheti a kellemetlen panaszt, ráadásul még nyakfájás is társulhat hozzá. Ebben az esetben is előbb a stresszel – stresszkezelő módszerek elsajátításával, esetleg masszázzsal – kell leszámolnunk ahhoz, hogy elmúljanak a tünetek. Az elhízás amellett, hogy számos betegségnek megágyazhat, szintén kedvez a hátfájás kialakulásának is. A súlytöbblet másképpen terheli a gerincet, így előbb-utóbb a fájdalom is megjelenhet. A megfelelő táplálkozással, mozgással történő életmódváltás segíthet a kívánt testsúly elérésében, és így a hátat érintő panaszok megszűnésében is.
A hátban érezhető fájdalomnak az említetteken kívül is még számtalan oka – például gerincferdülés, fibromyalgia, Scheuermann-kór, vagy éppenséggel övsömör is – lehet. Fontos, hogy a panaszokat soha ne hagyjuk figyelmen kívül, és a pontos diagnózis érdekében menjünk el egy kivizsgálásra.