Hogyan enyhíthetjük a menstruációs fájdalmakat?

A menstruáció során jelentkező kisebb-nagyobb kellemetlenségek és az alhasi görcsök valószínűleg minden nő számára ismerősen csengenek. A jó hír azonban az, hogy nem kell feltétlenül beletörődnünk abba, hogy minden hónapban napokig rosszul érezzük magunkat.

Az alhasi görcs a havi vérzés természetes velejárója. Azért érezzük ezt a kellemetlenséget, mert a méh simaizomzata összehúzódik a tisztulási folyamat segítése érdekében. Egyeseknél azonban ezek az összehúzódások jóval intenzívebbek - ezt a prosztaglandin-szint befolyásolja.

Egy biztos, a menstruáció sok nő életét megnehezíti, nem véletlen tehát, hogy sokan "havibajként" vagy "nehéz napokként" hivatkoznak a ciklus ezen időszakára. Ám szerencsére vannak olyan, könnyen bevethető praktikák, amelyekkel enyhíthetjük a menstruációs fájdalmakat. Nézzük, melyek ezek a módszerek.

Egy lány általában 11 és 14 éves kora között kezd el menstruálni, majd innentől nagyjából 50 éves korig jelentkezik a havi vérzés. Ez idő alatt azonban számtalan változást tapasztalhatnak a nők a vérzésükkel kapcsolatban. Mutatjuk, mi normális, és mi nem .

A meleg és a mozgás is segíthet

A meleg hatására elernyednek a görcsbe rándult izmok. Ezért egy forró zuhany vagy fürdő különösen jól tud esni azokon a bizonyos nehéz napokon. De az is jó hatású lehet, ha egy meleg vizes palackot teszünk a fájó területre.

Sokaknak még az ágyból is alig van kedvük kikelni, amikor görcsöl a hasuk. Azonban még ekkor is ajánlott beiktatni a napjainkba egy kis mozgást, az ugyanis csökkentheti a feszültséget, javíthatja a havibaj idején igencsak változékony hangulatunkat, és még a fájdalmat is mérsékelheti. Persze nem megerőltető mozgásformákra kell gondolni, válasszuk inkább a jógát, a sétát vagy a könnyed kocogást.

menstruáció, menzesz, fájdalom, görcsök
Jó hatású lehet, ha egy meleg vizes palackot teszünk a fájó területre. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ásványi anyagokkal és vitaminokkal a fájdalom ellen

Egyes tanulmányok szerint az erős görcsök és a premenstruációs szindróma ( PMS ) jelentkezése jelentősen összefügg a szervezet magnéziumszintjével. A magnéziumhiány erősítheti és gyakoribbá teheti az izomgörcsöket, ezért érdemes odafigyelni a magnézium-bevitelre. Emellett a C- és az E-vitamin jótékony hatását is bizonyították már a menstruációs görcsök enyhítésével kapcsolatban.

Az étkezésre és a folyadékbevitelre is ajánlott odafigyelni

Az, hogy mennyire nehezek ezek a napok, a táplálkozási szokásainktól is függhet. Ajánlott előnyben részesíteni a gyümölcsöket, a zöldséget és teljes kiőrlésű pékárut. A havi vérzés idejére pedig lehetőleg mondjunk le a puffasztó (például bab, borsó, kukorica, lencse) és a nehezen emészthető (például zsíros ételek, vörös húsok) élelmiszerekről. Ezeken felül ne feledkezzünk meg a megfelelő folyadékbevitelről sem. A napi 2-2,5 liter víz elfogyasztása a menzesz alatt is elengedhetetlen.

Jó szolgálatot tehetnek a gyógynövények is

A menstruációs görcsök enyhítésére egy egész sor gyógynövény használható. A levendula-, a majoránna-, az eukaliptusz- és a zsályaolaj külsőleg - borogatásként vagy masszázshoz - jó választás. A libapimpó, a cickafark és a kamilla pedig teaként fogyasztva enyhítheti hatékonyan a fájdalmainkat .

Ha semmi sem segít

Amennyiben már mindent bevetettünk, mégsem jött el a várva várt megkönnyebbülés, ideje segítségül hívni a görcsoldókat és a fájdalomcsillapítókat. A leginkább az acetilszalicilsav-, a paracetamol- és az ibuprofen-tartalmú gyógyszerek ajánlhatók ilyenkor.

A gyakori és tartós fájdalom azonban komolyan akadályozhat minket mindennapi feladataink elvégzésében, és hosszú távon az életminőségünket is jelentősen ronthatja. Ilyenkor ajánlott felkeresni nőgyógyászunkat, őszintén elmondani neki panaszainkat és kezdeményezni egy alapos kivizsgálást. A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyes nőknél a hormonális fogamzásgátlók alkalmazása mérsékli a havi vérzés során jelentkező panaszokat. Ám bizonyos esetekben komoly egészségügyi probléma - például ciszta vagy endometriózis - is állhat a szenvedés hátterében. Jobb, ha mielőbb utána járunk a pontos oknak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra