Így kezelhető, ha becsípődik egy ideg

Szakorvossal járjuk körül a válloldali idegbecsípődés hátterét, amely a nyak, a karok és a kezek irányába is kisugárzik. Mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a probléma pontos forrásának felderítése érdekében.

Ha a vállban csípődik be az ideg, elsősorban fájdalom, zsibbadás, gyengeség és diszkomfort jelentkezhet tünetként. Ezek a panaszok nem csupán a vállban jelenhetnek meg: érinthetik a karokat, a kezeket, az ujjakat és a nyakat is – mutatott rá dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.

Akár egy ártatlannak tűnő mozdulat következtében is kialakulhat idegbecsípődés. Fotó: Getty IMages
Akár egy ártatlannak tűnő mozdulat következtében is kialakulhat idegbecsípődés. Fotó: Getty IMages

Hozzátette, az idegbecsípődés előfordulhat csigolyadegeneráció miatt is. Idővel ugyanis a csigolyák közötti zselészerű anyag "elhasználódhat", emiatt csökken a csontok közti távolság, így egymást és a környező idegeket is irritálhatják. Emellett a nyaki szakaszon előfordulhat ízületi gyulladás, nyáktömlőgyulladás, csontritkulás, csigolyacsúszás, kisízületi kopás, porckorongsérv, tartási rendellenesség és a csigolya csontos kinövése is, amelyek szintén hasonló tünetekkel járhatnak.

Az idegbecsípődés sokszor egy rossz mozdulat következménye, amely bekövetkezhet akár sportoláskor vagy egy teljesen mindennapi mozdulatsornál. A közvetlen ok abban keresendő, hogy valami, például csont, szövet vagy porckorong nyomást gyakorol a környező idegpályákra, ami feszülést és más kellemetlen érzéseket okoz. Mindenképpen fel kell állítani a pontos diagnózist, hiszen akár egy sport- vagy autóbaleset során keletkezett sérülésből is kialakulhat porckorongsérv vagy olyan gyulladás, amely nyomást gyakorol a szövetekre – mondta a szakorvos.

Miről ismerhető fel a deréktáji idegbecsípődés? Részletek itt.

Mit tehetünk idegbecsípődés esetén?

Elsősorban ne kapkodjunk! A fájdalom gyakran olyan gyorsan elmúlik, ahogyan jött. Maradjunk pár percig a fájdalmat kiváltó mozdulatban, majd lassan kezdjünk el mozogni. Elsődleges segítségként érdemes hideg-meleg váltott borogatást tenni a vállra, hogy oldódjon az izmok feszültsége. Ugyanezen okból ajánlatos finoman masszírozni a területet, illetve segíthetnek a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, izomlazítók is.

Az akut időszakban különösen oda kell figyelni, milyen pózban, milyen párnán alszunk (optimális lehet a nyak megtámasztására tervezett memóriahabos párna), valamint hogy milyen pózban ülünk (érdemes ergonomikusan kialakított széket választani) vagy telefonálunk (ne szorítsuk a telefont a fejünkkel a vállunkhoz). Ezen kívül jobb kerülni a huzatot, az erős légkondicionálást, az aszimmetrikus terhelést és a számítógép előtt az előretolt fejtartást. Ha a helyzet két nap alatt sem javul, mindenképpen orvosi segítséget kell kérni egyrészt a hatékony fájdalomcsillapítás, másrészt az esetleges komolyabb problémák feltérképezése végett.

Hogyan segíthet az orvos?

"Legfontosabb teendőnk, hogy kizárjuk az olyan súlyosabb betegségeket a háttérben, mint például a gerincsérv . Természetesen ha mégis erről van szó, akkor is fontos a minél korábbi diagnózis, hiszen sok esetben jól megtervezett kezeléssel elkerülhető a műtét" – hangsúlyozta Arnold Dénes.

Hogy a diagnózis biztos legyen, a fizikális vizsgálaton túl szükség lehet MR-re, CT-felvételre is. Amennyiben kiderül, hogy egyszerű görcsös izomzatról van szó, gyorsan és hatékonyan használható a helyi célzott gyulladáscsökkentő injekció, amely viszonylag rövid idő alatt megkönnyebbülést hoz.

Hosszabb távon komoly segítséget jelenthet az orvosikollagén-injekciókúra és a lökéshullám-terápia, amely beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét.

Szintén jól beválhat a lágylézerterápia, amely alacsony energiájú infravörös lézersugárral dolgozik. Ennek számos előnyös tulajdonsága van, többek között csökkenti az ödémát, ezáltal a gyulladás lehetőségét, javítja a sejtszintű energiaforgalmat, elősegíti a szövetek regenerációját, segíti a sejtfunkciók visszaállítását és támogatja a sejtek oxigénellátását, az erek újraképződését. Külön előnye, hogy jól kombinálható más, akár klasszikus kezelésekkel is, valamint hogy nem allergizál.

A további problémák megelőzésére pedig mindenképpen ajánlatos a funkcionális gyógytornát beépíteni a mindennapokba – foglalta össze a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +12 °C
Minimum: -1 °C

A ködfoltok feloszlása után túlnyomóan derült idő várható, majd napnyugta után újra fátyolfelhőzet érkezik nyugat, északnyugat felől. Csapadék nem lesz. A délkeleti, keleti szelet csak kevés helyen - főként Sopronnál és a Fertő térségében - kísérhetik élénk lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 13 fok között alakul. Most olyan összetett a légköri helyzet, hogy a hideg, és a melegfrontra érzékenyek szervezetét is megterhelheti az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra