" Daganatos megbetegedés diagnosztizálására senki nem tud felkészülni, a kezelés pedig testileg és lelkileg is kimerítő. Prosztatarák esetében a páciens azonban gyakran nemcsak a felépülése miatt aggódik, hanem a szexuális teljesítőképességének kérdése is frusztrálhatja. A kezelés során a beteg nem tud aktív szexuális életet élni, de bármennyire is nehéz, nem szabad hagyni, hogy ettől azt érezze, elvesztette férfiasságát. Ebben a helyzetben a partner tudja a legnagyobb támogatást nyújtani, ezért különösen fontos a kölcsönös megértés és bizalom" - mondta Font Orsolya pszichológus, a Budai Egészségközpont munkatársa.
Készüljünk fel a gyógyulás folyamatára!
Ha megismerjük a betegséget, tisztában leszünk a tünetekkel, a kezelés folyamatával, a műtéti eljárással, valamint a gyógyulás lépéseivel is. Ha tudjuk, mi vár ránk, könnyebben el tudjuk fogadni a mellékhatásokat, és van időnk felkészülni rá lelkileg is.
A kezelés okozta kellemetlenségek
A prosztataműtét után a legtöbb férfi hónapokig küzdhet merevedési zavarokkal , vagy az erekció teljes hiányával, de a probléma akár tovább is elhúzódhat. Előfordulhat, hogy a sugárkezelés, a kemoterápia, hormonterápia és a különféle gyógyszerek fáradttá és kimerültté teszik a beteget, emellett libidója is csökkenhet.
A szexuális inaktivitás az önbizalomra sincs jó hatással, a beteg hatványozottan szomorúnak, lehangoltnak érezheti magát emiatt. Fontos tudatosítani azonban, hogy ez egy átmeneti állapot, ami a gyógyuláshoz vezet. A szexuális teljesítőképesség miatti depresszív tünetek legyőzésében fontos szerepe van a partnernek, házastársnak, ám ha a depresszió túl gyakran jelentkezik, érdemes felkeresni a kezelőorvost, és pszichológus segítségét is kérhetjük.
A prosztataműtét utáni felépülés fontos eleme az intimitás megőrzése és a szexualitás fokozatos visszaépítése a közös életbe. Fotó: Getty Images
A szexuális élet nem szűnik meg, csak megváltozik
A betegség során az egyik legnagyobb kihívás a pszichés korlátok legyőzése. A szexuális nehézségek és lelki megterhelések miatt - ami jelentkezhet például az intim érintkezéssel kapcsolatos félelem, bizonytalanság, vagy önbizalom-problémák formájában - sok férfi elzárkózik partnerétől, kerüli az együttlétet. Ám a felépülés egyik fontos eleme az intimitás megőrzése és a szexualitás fokozatos visszaépítése a közös életbe. Ennek kulcsa, hogy őszintén és nyíltan kommunikáljunk partnerünkkel egymás igényeiről, vágyairól, az esetleges félelmekről és nehézségekről.
Ebben a helyzetben lehetőségünk nyílik arra is, hogy új dolgokat fedezzünk fel az intimitás terén. Az erre való törekvés nemcsak az egyén boldogságát és önbizalmát növeli, hanem a párkapcsolat szövetségére is megerősítő hatással bír.
Forrás: Budai Egészségközpont