Hallotta már, ahogy dübörög a füle?

Az emberek egy része képes akaratlagosan megfeszíteni egy apró izmot a fülében, ami robajló, dörgő hanghatást kelt. Miközben viszont számukra ez teljesen megszokott, addig a társadalom másik fele elképzelni is nehezen tudja, milyen érzés lehet az egyébként teljesen természetes jelenség.

A sebészektől az alkotóművészekig számos példát lehet említeni, ha szemléltetnénk, milyen precíz mozgásra képesek az emberi ujjak. Igazán figyelemreméltó ez ahhoz képest, hogy az ujjakban még csak izmok sincsenek. Részletek itt.

Testünk egyes izmait teljes mértékig magunk irányítjuk, más izmaink felett viszont kevesebb a hatalmunk. Sok esetben ez utóbbi érvényes a középfül egy izmára, a dobhártyafeszítő-izomra (musculus tensor tympani) is - csakhogy akadnak kivételek. Mint azt a sciencealert.com írja, az embereket két csoportba lehet sorolni annak függvényében, hogy képesek-e vagy sem szándékosan megfeszíteni az említett izmot. Ráadásul, mivel egy ritkán tárgyalt témáról van szó, a két csoport tagjai legtöbbször annak sincsenek tudatában, hogy a másik csoport egyáltalán létezik. Így aztán az emberek egyik felének furcsán hangozhat, hogy egyesek képesek dübörögtetni a fülüket, míg a másik felének az lehet a meglepő, hogy erre valójában nem képes mindenki.

A dobhártyafeszítő-izmot akár egy nagy ásítással is összehúzódásra késztethetjük
A dobhártyafeszítő-izmot akár egy nagy ásítással is összehúzódásra késztethetjük. Fotó: Getty Images

De mi is áll a jelenség hátterében? A magyarázathoz először is érdemes röviden kitérni a középfül anatómiájára. Amikor valamilyen hangot hallunk, az abból ered, hogy dobhártyánk megrezdül. A vibráció ezt követően hallócsontocskák közvetítésével erősödik fel és jut tovább a belső fülbe. E csontokat alakjuk szerint - a dobhártya felől haladva - sorrendben kalapácsnak, üllőnek és kengyelnek nevezzük. A dobhártyafeszítő-izom a kalapácshoz kapcsolódik, megfeszülve pedig távolabb húzza azt a dobhártyától. A dobhártya ettől megfeszül, így a rezgéstartománya is csökken, egyszersmind a csontokon keresztül a belső fülbe is gyengébb rezgést tud csak átadni.

Éppen emiatt úgy tartják, hogy a dobhártyafeszítő-izom egyfajta reflexes védelmet nyújt a hangos zajokkal szemben, megóvva a belső fül sejtjeit a károsodástól. Ezen felül működése révén képes elfedni az alacsony frekvenciájú hangokat, aminek révén érzékenyebbé válunk a magas frekvenciájú hangokra. Továbbá az olyan belső forrásból származó hangokkal szemben is véd, mint a rágás, köhögés, beszéd és ásítás. Összehúzódva ugyanakkor a dobhártyafeszítő-izom egy robajlásszerű, dübörgő hangot generál, miközben elnyom minden más hangot, mintha csak a kezünket tennénk a fülünkre.

Azok számára, akik ezt a folyamatot nem tudják akaratlagosan irányítani, de kíváncsiak rá, jó módszer lehet, ha ásítanak egy akkorát, amekkorát csak tudnak. A dörgő hangot akár eközben is lehet hallani. Ugyancsak segíthet előidézni azt, ha jó szorosan összeszorítjuk az arcizmainkat, erősen behunyva szemeinket is közben, mintha csak egy nagyon savanyú citromra haraptunk volna rá. Ha mindezek a trükkök csődöt mondanak, az iflscience.com szerint alternatív megoldásként szóba jöhet, hogy öklünket jó erősen össze szorítjuk, majd eközben közel tartjuk a fülünkhöz, így halkan ugyan, de hallhatjuk a kéz feszülő izmainak hangját, amely némiképp hasonló a keresett fülrobajhoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.