Ezek a napi rutinok sok család napirendjében teljesen természetesek. Számos olyan munkakör van, ahol napközben szinte lehetetlen leülni és elfogyasztani egy ebédet, bármilyen hihetetlen. Ezért csak bekapunk valamit, hiszen otthon vár majd a terített asztal és a meleg vacsora.
Reggeli, ebéd, vacsora?
Még a dietetikusok szakmai figyelmeztetései előtt is létezett korábban a népi mondás: „Reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, vacsorázz, mint egy koldus.” Bár a modern korban inkább a reggeli fontosságára hívja fel a figyelmet, ennek ellenére a vacsorára is emlékeztethet bennünket.
A nem megfelelő reggeli - esetleg annak hiánya - jó eséllyel fáradékonyságot okozhat, ezzel pedig rontja a memóriát, a koncentrálóképességet, így gyerekeknél az iskolai teljesítményt.
Az esti evés létjogosultsága
Az elmúlt évtizedben számos tanulmány kimutatta, hogy a késői étkezés megnehezítheti a fogyást. Egyik ilyen kutatásban tizenhat túlsúlyos vagy elhízott fiatal felnőtt vállalta, hogy részt vesz egy több hónapig tartó kísérletben. Étkezésüket és fizikai aktivitásukat ellenőrizték. A "korai étkezés" vizsgálati időszakban az első étkezést 9 órakor, az utolsó étkezést 17 órakor fogyasztották el. A "késői étkezés" vizsgálati időszakban az első étkezést délben, az utolsó étkezést 20:30-kor fogyasztották el. Minden vizsgálati időszak tartalmazott egy harmadik étkezést az első és az utolsó között. Fontos, hogy a két vizsgálati periódusban a teljes kalóriamennyiség és a fizikai aktivitás megegyezett: csak az étkezési idők különböztek.
A késői étkezés nagymértékben növelte az éhséget, csökkentette az étvágycsökkentő hormon (leptin) szintjét, növelte a raktározott zsír mennyiségét és csökkentette az elégetett zsír mennyiségét a nap 24 órájában. Így ez az új tanulmány megerősítette a korábbi tanulmányokat, amelyek szerint a késői étkezés elősegítette a súlygyarapodást.
Vacsora és fogyókúra
Igen, ehetsz vacsorát, miközben fogyni próbálsz. Valójában az étkezések kihagyása nem kívánatos eredményt is kiválthat a fogyás szempontjából. A kulcs a tudatos összetevők tányérra kerülése és az adagok méretének ellenőrzése. Koncentrálj a sovány fehérjék, teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök és zöldségek fogyasztására, és korlátozd a feldolgozott élelmiszereket és a hozzáadott cukrokat.
Az alapszabályokon kívül még egy dolog fontos lehet; próbálj mindig korábbi időpontban vacsorázni, hogy elegendő ideje legyen a szervezetednek az emésztéshez lefekvés előtt. Érdemes lefekvés előtt legalább 2-3 órával már befejezni az étkezést. A korai vacsora elősegítheti a zsírégetést, és csökkentheti a vércukorszintet.
A fogyás egy sokrétű, türelmet és kitartást kívánó folyamat, amely olyan tényezők kombinációjából áll; mint az étrend, testmozgás és életmód. Ezek együttes megváltoztatása – akár szakember bevonásával – hozhatja meg a várt sikert.