A test köhögéssel reagál a torokban vagy a légutakban támadt ingerekre: nyálka, idegentestek, vírusok, baktériumok, allergének, gázok.
A homeopátiás gyógyszerek gyakran nagyon hatékonyak mind a száraz, mind a hurutos köhögés kezelésében. Egyszerre segítik a gyulladásos reakció gyors lezajlását, illetve a tökéletes váladékoldást, így az esetleges szövődmények elkerülését.
A leghatékonyabb homeopátiás szer "kinyomozásához" a beteget alaposan meg kell figyelni, illetve ki kell kérdezni, és a váladék jellegét (nyúlós, ragacsos, véres, sárga, zöld stb.) is figyelembe kell venni a hallgatózáson túl. A homeopata orvos a kiváltó okot is tekintetbe veszi a jó szer kiválasztásához. Így például: közvetlenül a köhögés előtt volt-e átázás, megizzadás, hideget evett vagy ivott-e a beteg, vagy esetleg áthűlés, szél, illetve huzathatás szerepel-e előzményként. Fontos még, hogy csak egyet-egyet köhög, vagy rohamokban hosszasan, a köhögés előtt, alatt, után érez-e fájdalmat, kaparást, csiklandozást. Szárazan vagy hurutosan köhög, a váladék jól felszakadó vagy szívós, éjszaka köhög túlnyomóan vagy nappal, esetleg csak lefekvéskor. Nagyon fontosak a modalitások, vagyis az, hogy mitől javulnak, illetőleg rosszabbodnak a tünetek (napszak, testhelyzet, mozgás, zárt tér, szabad levegő, beszéd, nevetés, hőmérsékletváltozás).
A köhögéstípusok alapján az alábbi szerek hozhatnak enyhülést:
Aconitum (sisakvirág)
A gyermeket álmából száraz, rekedtes, akár kruppos köhögés ébreszti fel, mely éjfél körül és után rosszabbodik. Kiváltó okként száraz hideghatás, szél vagy huzat szerepelhet. A tünetek nagyon hirtelen alakulnak ki, lefekvéskor még egészségesnek tűnik a gyermek. A köhögést erős nyugtalanság, halálfélelem kísérheti. A gyulladásos folyamat elején, kezdő szerként hatásos.
Drosera (kereklevelű harmatfű)
Szűnni nem akaró, száraz, ugató görcsös köhögési rohamok, főleg éjfél után hajnali kettő körül. A köhögést jelentősen provokálja a vízszintes testhelyzet, tehát rögtön a lefekvés is kiválthatja. A köhögési rohamok hányásig fokozódhatnak.
Antimonium tartaricum
A gyermek hangos, hörgő köhögéstől szenved, a váladékot nem tudja felköhögni. Feltűnő álmosság és gyengeség kíséri a tüneteket. Hajnali 4 órakor rosszabbodnak a tünetek, a nehézlégzés miatt inkább ül, mint fekszik. A betegség kezdetén ritkán javasolt szer.
Belladonna (maszlagos nadragulya)
A köhögés hirtelen jelentkezik, száraz, gyakran kíséri gégegyulladás . A gyermek nyugtalan, álmos, rémálmai vannak. A tünetek éjjel fokozódnak. Kiváltó okként hideghatás, átizzadt fejet ért huzat szerepel. Szintén a tünetek kezdetén alkalmazzuk inkább.
Bryonia (fehér földitök)
A köhögés száraz, mozgástól és belégzéstől erősödik. A legkisebb mozgástól romlanak a tünetek, ezért a gyermek legszívesebben fekszik. A köhögést időnként émelygés és hányás vagy fejfájás kísérheti. A kezdeti gyulladásos, lázas fázisban adjuk.
Hepar sulfuris (mészkénmáj)
Hajnalban rosszabbodó ugató, kruppos köhögés . A legkisebb hideghatás kiválthatja a tüneteket. A hörgőkben jól ürülő bő váladék van. A beteg izzadós és nagyon nyűgös, ingerlékeny.
Ipecacuanha (hánytató gyökér)
Hányásba torkolló kínzó, fullasztó köhögés. Bő váladék a hörgőkben, a hányás nem szünteti meg a hányingert, a nyelv viszont tiszta. A köhögés nedves, meleg időben és időjárás-változáskor fokozódik. A panaszokat tüsszögés kíséri.
Kalium bichromicum
A gyermek gyakorta köhög fel nyúlós, tapadós, sárga színű nyákot, a köhögés fokozódik hajnali háromkor. A nyák felköhögése megkönnyebbülést hoz, a meleg szintén javít az állapotán. Ezt a szert általában a váladékoldódás stádiumában adjuk.
Phosphorus
Erős, száraz köhögés, a szegycsont mögött csiklandozó érzéssel. A köhögés a bal oldalon fekvéstől, beszédtől, mozgástól, és a hőmérséklet-változástól fokozódik. Mellkasi fájdalom is kíséri a tüneteket, és jéghideg italokat kíván a gyermek. Az orrváladék olykor vércsíkos lehet.
Pulsatilla (kökörcsin)
A köhögés meleg szobában vagy meleg időben, az esti lefekvés után, valamint éjjel fokozódik. Hűvös levegőn sétálva a gyermek némi megkönnyebbülést érez. A légzés megkönnyítése érdekében a gyermeknek fel kell ülnie az ágyban. Típusos esetben este inkább száraz, ébredéskor pedig hurutos a köhögés. A váladék sárgás és nem maró. Olyan gyermekekre hat jól, akik szeszélyesek, sírósak, határozatlanok, és gyakori vigasztalásra vágynak. A váladékoldás jól bevált szere.
A szereket D9-D12-C9-C12 potenciában adhatjuk naponta 2x-3x. Ne felejtsük el, hogy megfelelő folyadékbevitel szükséges! Mindig gondoskodjunk a váladékok leszívásáról, ezzel szövődményeket kerülhetünk el.