Hüvelyváladék: mikor van baj?

A hüvelyváladéknak fontos szerepe van a női nemi szervek védelmében. Milyen a "nem normális" hüvelyváladék, és mi állhat az eltérések hátterében?

Változatos lehet

A hüvelyváladék szerepe vitathatatlan, segítségével ürülnek ki az elhalt sejtek és a kórokozók is, így jelentősen csökkenthető a fertőzések kockázata. A normális hüvelyváladék színben, állagban, szagban és mennyiségben is változatos lehet, elsősorban a menstruációs ciklustól függően (a természetes családtervezési módszerek egyik lényeges eleme például a hüvelyváladék megfigyelése, melynek segítségével jól megállapítható, mikor van egy nőnek peteérése), terhesség vagy szoptatás idején.

Hüvelyi váladékozás során célszerű mielőbb orvoshoz fordulni
Fotó: Getty Images

Intim illatok Az ember - a kutyákkal ellentétben - általában ritkán szagolgatja mások intim tájékát, mégis valószínűleg mindenkivel előfordult már, hogy megcsapta az orrát egy onnan származó kellemetlen szag. Ennek több oka is lehet. Lehet valamit tenni ellene? A természetes változásokat tehát érdemes megfigyelni, így azt is könnyebben észrevehetjük, ha valamilyen kóros folyamat játszódik le a szervezetünkben. Ha a váladék színe, szaga, állaga erőteljesen eltér a megszokottól, illetve ha viszketés, égő érzés társul hozzá, mindenképpen fordulj orvoshoz!

Mi okozza, ha abnormális?

Az abnormális hüvelyi váladékozást a hüvelyi baktériumflóra érzékeny egyensúlyának a felborulása okozza. A baktériumflóra sérülését (és az esetleges kórokozók elszaporodását) sok minden okozhatja: gyógyszerek (antibiotikumok, szteroidok, fogamzásgátlók), bakteriális vaginózis, chlamydia, gonorrhea , cukorbetegség, gyulladásos betegségek, gombás fertőzések, sőt daganatok is.

Hogyan kezelhető?

A kezelőorvosunknak mondjuk el, mikor kezdődött a váladékozás, mennyire erős, van-e valamilyen jellegzetes szaga (bűzös vagy halra emlékeztető), illetve színe a váladéknak (barnás, sárgás, fehér, szürke, zöldes), változott-e az állaga (túrós, darabos, habos). Be kell számolnunk egyéb kísérőtünetekről, így a viszketésről, medencetáji fájdalomról, vizelési nehézségekről is, illetve arról, hogy élünk-e szexuális életet, illetve ha egynél több szexuális partnerünk volt a közelmúltban. Szükség esetén kenetet vesz, és laboratóriumi vizsgálatot rendel el. Az abnormális váladékozás általában gyógyszeres kezeléssel vagy hüvelytablettával, illetve más egyéb hüvelyi készítményekkel is kezelhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra