Régóta ismert, hogy a vérben keringő ghrelin hormon szintje jelentősen befolyásolja az éhségérzet jelentkezését. Kimutatták már továbbá azt is, hogy a testmozgás módosítja a ghrelinszintet. Azonban még mindig viszonylag kevés adat áll rendelkezésre ezekkel kapcsolatban, és azok nagy része is elsősorban a férfiakra korlátozódik. Egy friss kutatás eredményei segíthetnek közelebb kerülni az edzés és az éhségérzet közötti összefüggések jobb megértéséhez.
Meglepően sokat számít az edzés intenzitása
A kutatók 8 férfit és 6 nőt vontak be vizsgálatukba. Az alanyok mindegyike 22 feletti testtömegindexszel rendelkezett, egyikük sem sportolt rendszeresen. Az átlagéletkor a férfiak esetében 43, míg a nők esetében 31 év volt.
A kísérlet résztvevőinek ghrelinszintjét három helyzetben mérték meg:
- testmozgás előtt,
- közepes erősségű mozgás után, valamint
- intenzív edzést követően.
Az eredmények azt mutatták, hogy az intenzív mozgás erősebben csökkenti az éhségérzetet, mint a kevésbé kemény edzés, főként a nők esetében.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a vizsgált nők éhséghormonszintje eleve magasabb szintről indult, viszont a csökkenés is szignifikánsabb volt – de csak a nagy intenzitású gyakorlatok hatására. A közepes erősségű edzés jellemzően még növelte is az alanyok éhségérzetét.