Szakemberek szerint már napi 2000 extra lépés megtételével sokat tehetnénk azért, hogy megelőzzük a szívrohamot és a stroke-ot. A The Lancet című lapban korábban közzétett tanulmányból kiderül, hogy napi 20 perc könnyű séta 8 százalékkal csökkentheti a fenti betegségek kockázatát.
A sétának nincs mellékhatása
A kutatást vezető dr. Thomas Yates, a Leicester Egyetem Diabétesz Kutató Egységének munkatársa hozzátette, ha a fenti mennyiség dupláját mozogjuk, vagyis 4000 lépésre emeljük a napi adagunkat - ami nagyjából 40 percnyi sétának felel meg - akkor már 16-20 százalékkal csökkenthetjük a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulásának esélyét, és ezzel már ugyanazt az eredményt érjük el, mintha sztatinokat szednénk.
Ugyanakkor, míg a gyógyszereknek köztudottan különféle mellékhatásai lehetnek, ráadásul csak a koleszterinszintre van jótékony hatással , addig a sétálásnál semmilyen mellékhatástól nem kell félni, és egyéb területeken is javulásra számíthatunk.
Rizikókalkulátor Nézze meg rizikókalkulátorunk segítségével , mennyire fenyegetik a szív- és érrendszeri betegségek! A szakemberek a vizsgálat során 9306 felnőttet kísértek figyelemmel, akik negyven különböző országból származtak, ám mindannyiuknál rossz volt a glükóz-tolerancia mértéke, ami könnyen cukorbetegséghez, vagy egyéb szívbetegséget okozó tényezőhöz vezethet. Az alanyoknál lépésmérő segítségével egy héten át mérték a napi megtett távolságot, egyrészt a vizsgálat kezdetekor, másrészt egy év elteltével. A kutatók minden egyéb rizikófaktort - például a testtömegindexet , a dohányzást, az étrendet, a kórtörténeteket vagy a rendszeresen szedett orvosságokat - figyelembe vettek, és arra keresték a választ, milyen összefüggés mutatható ki az alanyok által megtett napi kilométerek, illetve a körükben előforduló szív- és érrendszeri megbetegedések között.
Napi pár lépéssel több is elegendő
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
A vizsgálat ideje alatt összesen 531 ilyen jellegű megbetegedés fordult elő, és az adatok alapján kiderült, hogy akik a vizsgálat kezdetekor többet gyalogoltak, azoknál kisebb volt a betegségek kockázata, akik pedig a vizsgálat egy éve alatt is végig ugyanígy folytatták a napi szintű gyaloglást, azoknál a kockázat mértéke még tovább csökkent.
Amint azt dr. Yates kifejtette, a vizsgálatuk nagyon jó bizonyíték arra nézve, hogy a fizikai aktivitás növelésére már napi pár lépéssel több megtétele is elegendő, ezzel azonban már jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri megbetegedések, például a szívroham és a stroke kockázatát .
Az American Journal of Clinical Nutritionfolyóiratban megjelent az új-zélandi Otago Egyetem kutatása, amely egyszerű megoldást kínál az irodai dolgozóknak a betegség kialakulása ellen. A helyes táplálkozás és alapvető egészségbeli odafigyelés mellett ugyanis kimutatták, hogy ha félóránként mindössze maximum 2 percet sétál valaki, az jelentősen csökkenti a kockázatot, mert így csökkenni fog a vércukor- és inzulinszint.
Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.