A magas koleszterinszint csökkentése ideális esetben először az étrenddel és rendszeres testmozgással történik. De étrend-kiegészítőkkel is próbálkozhatunk - íme egy kis segítség.
Articsókalevél-kivonat
Egy másik, későbbi kutatás nem tudta reprodukálni ezt az eredményt, ebben a kísérletben a teljes vérzsírszint mindössze 4 százalékkal csökkent, az LDL-szintjére azonban nem volt mérhető hatással az articsóka. Mindenképpen további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy bizonyítsák, az articsóka levelének kivonata jótékony hatással van a koleszterinszintre.
Élelmi rostok
A rostok nagyon pozitív hatással vannak az egészségünkre, számos betegség megelőzésében lehetnek a segítségünkre. A rostokat megtalálhatjuk a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a gyümölcsökben, a zöldségekben, a hüvelyesekben, de kapszulaként is szedhetjük. 1999-ben egy amerikai kutatócsoport 70 tanulmányt vetettek össze, és ezek alapján megállapították, hogy a rost jelentősen csökkenti az összkoleszterolt és az LDL-t is. A szükséges mennyiségekkel kapcsolatban azonban ellentmondásosak a kutatási eredmények.
A koleszterinszint csökkentéséhez vízben oldódó rostokra van szükség, ez pedig az egyébként elfogyasztott (a legtöbb embernél a szükséges mennyiségnél jóval kevesebb) rostnak csak a kis százalékát teszi ki. A túl sok rost, elegendő folyadék nélkül hasi panaszokat is okozhat.
Halolaj-kapszula
Bizonyos halak igen gazdagok igen egészséges omega-3 zsírsavakban, ezek pedig jót tesznek nemcsak az immunrendszerünknek, az agyunknak és a szívünknek, de bizonyos kutatások szerint a koleszterinszintet is csökkentheti.
A nagy mennyiségű (napi 3 grammnyi vagy több) halolaj 10-30 százalékkal csökkentette a trigliceridszintet, az LDL szintjét azonban nem. A magas trigliceridszint hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek rizikójának növekedéséhez, de csökkentése közel sem olyan fontos, mint az LDL-é. A halolaj-kapszulákat mindenképpen érdemes szedni számos előnyös hatásuk miatt, de a koleszterinszint csökkenését ne várjuk ezektől.
Koleszterinszint-csökkentés: mi működik és mi nem?
<br /> Fokhagyma
A fokhagymát fogyaszthatjuk természetes formájában (akár nyersen), de kapszulaként vagy kivonatként is. Egészségre gyakorolt hatása évszázadok óta ismert, erősíti az immunrendszerünket, segít a fertőzések elleni küzdelemben, és a szívünk megfelelő működéséhez is hozzájárul. Egy 2000-ben készült kutatás szerint a fokhagyma hatására némi csökkenés figyelhető meg a koleszterinszintünkben, de a hatás csak rövid ideig tart.
Más kutatások azonban semmilyen jótékony hatást nem találtak, vagyis a fokhagymakivonat ugyanúgy semmilyen hatással nem volt a koleszterinszintre, mint a hatóanyagot nem tartalmazó placebó.
Niacin
A niacin, vagyis a B3 vitamin megtalálható a belsőségekben, a csirke- és marhahúsban , a tengeri halakban, a teljes kiőrlésű gabonafélékben és a mogyoróvajban. A niacin hatékonyan csökkenti a koleszterinszintet (az LDL-t és a trigliceridet is), ezt több nagyszabású kutatás is bizonyította. Ugyanakkor a niacin növeli a "jó" koleszterin, vagyis a HDL szintjét, akár 35 százalékkal.
A niacinnal kapcsolatban a legnagyobb probléma, hogy a megfelelő hatáshoz szükséges mennyiség nagyon közel van a napi maximális tolerálható mennyiséghez. A nagy mennyiségű niacin hosszú távú szedése számos mellékhatást okozhat, többek között bőrirritációt, viszketést vagy májkárosodást. Amennyiben niacint kívánunk szedni, mindenképpen konzultáljunk előtte az orvosunkkal.