Az emberek futás közben természetesen lengetik a karjaikat. A korábbi kutatások azt mutatták, hogy a karlengetés a lendülő lábak mozgásának ellensúlyozása révén segít megőrizni a test egyensúlyát. Azt azonban nem tudtuk, hogy a futás közbeni karlengetés energiafelhasználást vagy megtakarítást jelent-e számunkra, a kérdést vizsgáló néhány kutatás pedig ellentmondásos eredményeket hozott.
A Brown Egyetem kutatói Christopher Arellano biomechanikus vezetésével 13 gyakran három különböző módon fussanak úgy, hogy nem lengetik a karjaikat: először gyengén összekulcsolva a kezüket a hátuk mögött, másodszor karba tett kézzel, harmadszor pedig a fejükre tett kézzel.
A kutatók kimutatták, hogy a karlengetés 3 százalékkal csökkentette az energiafelhasználást a hátratett kézzel végzett futáshoz képet, 9 százalékkal a karba font kézhez képest, és 13 százalékkal a fejtetőre tett kézhez képest.
A kutatók elmagyarázták, hogy bár a karlengetés is energiafelhasználással jár, ha futás közben nem lengetjük a karjainkat, még ennél is több energiát használunk fel. A karlengetés csökkenti a törzs mozgását, és a törzs teszi ki a test teljes tömegének 40-50 százalékát, míg a karok csak a testtömeg 10 százalékát teszik ki.
A kalóriaégetést célzó futóknak azt, hogy tartózkodjanak a futás közbeni karlengetéstől. Rodger Kram, a tanulmány társszerzője elmondta, hogy ha valaki korlátozza a karlengetést, a teste a gerinc elforogatásával kompenzál. Hosszú távon ez megterheli a gerincoszlopot.