Mi a különbség: ficam, rándulás vagy törés?

A vizes és jeges utak nemcsak az autósokra jelentenek veszélyt, az is könnyebben szenvedhet balesetet, aki gyalogosan közlekedik. A leggyakoribb téli sérülések közé tartoznak a ficamok, rándulások és csonttörések.

Télen igen gyakoriak a végtagsérülések, elsősorban a törések, a ficamok, rándulások, hiszen a csúszós utakon nagyon könnyen elveszíthetjük az egyensúlyunkat. Mivel általában a kezünkkel tompítjuk az esést, így a csukló és a könyök van veszélyben, egy rossz lépés miatt pedig könnyen sérülhet a boka vagy a térd.

Ficam, rándulás vagy törés: ez a különbség

Mit kell tudni a törésekről? A törések, rándulások, ficamok a leggyakoribb sportbalesetek közé tartoznak, de bizony a háztartásokban, balesetekben sem ritkák. Egy részük könnyen és viszonylag egyszerűen ellátható, míg másik részük komoly odafigyelést igényel. Tudjon meg többet, kattintson ! A csonttörés során a csont maga reped meg vagy törik el. A törés lehet nyílt vagy zárt, az előbbi eset különösen veszélyes, mert a csontdarabok a bőr felszínére kerülhetnek, így nő a fertőzésveszély is. A ficam és a rándulás nem a csontokat, hanem az azokat összekötő ízületeket érinti. Ficam esetén az ízületi porcfelszínek (a vápa és a fej) részben vagy teljesen eltávolodnak egymástól.

Rándulásnál a fej a vápában marad, de elmozdul, az ízületi tok és a szalagok megnyúlnak, de el is szakadhatnak. A törés, a ficam és a rándulás nemcsak a csontot, illetve az ízületet érintheti, hanem az azokat körülvevő szöveteket, az idegeket és a vérereket is.

A ficam és a rándulás nem a csontokat, hanem az ízületeket érinti
A ficam és arándulásnem a csontokat, hanem az ízületeket érinti

A csonttörésnek, a ficamnak és a rándulásnak jellegzetes tünetei vannak: az érintett terület defomált, gyakran a normális méretének többszörösére duzzad, érintésre érzékeny, elszíneződik. A mozgás jelentősen beszűkül és igen fájdalmas. A nyílt töréseknél vérzés is előfordulhat. A terület érzéketlenné válása az idegek sérülését jelzi.

A törések, ficamok, rándulások kezelése szakorvos feladata! Ne próbáljuk meg a sérült ízületet helyretenni, ezzel ugyanis többet árthatunk, mint használunk. A legfontosabb az érintett terület nyugalomba helyezése, a mozgás megakadályozása, a területre jeges borogatást is tehetünk.

A töréseket, ficamokat, rándulásokat nem könnyű megelőzni, de törekedjünk arra, hogy minél biztosabban álljunk a lábunkon. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de azt például, hogy milyen cipőt viselünk, igen. Ha nagyon csúszósak az utak, a tűsarkú cipőkről, csizmákról mondjanak le a hölgyek! A cipőnk talpa legyen gumiból, hogy megfelelő tapadást biztosítson; a cipő tartsa jól a bokát. A mozdulataink legyenek óvatosak, lassúak, ne kapkodjunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.