A kutatók kimutatták, hogy három óra ülésre eső három ötperces séta képes visszafordítani a lábszár artériáira gyakorolt káros hatást. Ráadásul az előny akkor is érezhető, ha a séta lassú.
Az új kutatásból kiderül, hogy ülés közben az izmok ellazulnak, és nem húzódnak össze elég hatékonyan ahhoz, hogy vért pumpáljanak a szívbe. A vér így a lábszárban panghat, befolyásolva az artériák endoteliális funkcióját, vagyis az artériák kevésbé tudnak kitágulni a fokozott véráramlás következtében. Az artériák csökkent endoteliális funkciója a szív-érrendszeri megbetegedések, köztük a szívbetegség és az agyvérzés egyik legelső jele, mivel ilyen esetben az artériák merevvé válnak az egész testben, és kevésbé képesek vért pumpálni.
A tanulmány vezető szerzője, Saurabh Thosar, a portlandi Oregon Health & Science Egyetem kutatója elmondta, ez az első olyan kutatás, amely bizonyítékkal szolgál ezekre a hatásokra.
A két randomizált kísérletben 11 nem elhízott, egészséges, 20 és 35 év közötti férfi vett részt. Az első kísérletben három órán keresztül ültek úgy, hogy közben nem mozdították meg a lábukat. A kutatók ultrahanggal mérték a fő combartériák, a femorális artériák működését akkor, amikor az alanyok leültek, majd az első, a második és a harmadik óra végén.
A második kísérletben a férfiak három órán keresztül ültek, de fél óra elteltével, 1,5 óra elteltével és 2,5 óra elteltével öt percig használták a gyaloglógépet 3 km/órás sebességgel. A kutatók ekkor is óránként mérték a femorális artériák működését.
A szakértők azt vizsgálták, hogyan befolyásolta az ülés az "áramlás-mediált vazodilatációt", vagyis azt, milyen mértékben tágulnak az artériák a megnövekedett véráramlás hatására. A lábszár fő artériájának vizsgálata alapján kimutatták, hogy a háromórás ülés alatt az "áramlás-mediált vazodilatáció" mindössze egy óra alatt akár 50 százalékkal romlott. Azokban az emberekben azonban, akik minden óra ülésre öt percet sétáltak, az artériák működése normális maradt.