A nők számos közismert életmódbeli változtatást próbálnak bevetni, ha kisbabát szeretnének. Például jobban odafigyelnek a súlyukra, a több mozgásra, pihenésre, emellett visszafogják a kávé- és alkoholfogyasztást, valamint természetesen az étkezésükre, vitamin- és ásványianyag-szükségleteikre is sokkal inkább ügyelnek.
Ami a megfelelő táplálkozást illeti, a szakemberek azt javasolják, hogy csökkentsük a transzzsírok bevitelét – ezek helyett fogyasszunk egészséges zsírokban gazdag ételeket –, illetve növeljük az antioxidánsok bevitelét. Ez utóbbit könnyedén megtehetjük, ha több zöldséget, gyümölcsöt, diófélét és egészséges gabonafélét fogyasztunk. A Healthline cikke alapján adunk néhány tippet.
Rost, fehérje és tejtermékek
A rostbevitelre is ajánlott odafigyelni babatervezés esetén, ugyanis akinél nincs meg a napi legalább 25 gramm (férfiaknál 38 gramm), annak a hormonok és a vércukorszint láthatják kárát. Ezek pedig szintén kihathatnak a termékenységre.
Ami a fehérjebevitelt illeti, az állati eredetű fehérjék egy része helyett jó választás lehet a növényi eredetű protein. Egy tanulmány szerint felére csökkent az ovulációs problémák következtében kialakult meddőség aránya azoknál, akiknél a napi kalóriabevitel 5 százaléka növényi eredetű fehérjeforrásból származott, állati eredetű források helyett. Egy másik tanulmány pedig arra mutatott rá, hogy a növényi forrásból származó vaspótlásnak is lehet előnyös hatása a már vashiányos nők termékenységére nézve.
De nem bizonyított, hogy kerülni kellene az állati eredetű élelmiszereket annak, aki babát tervez, sőt, bizonyos tejtermékek például kimondottan jót tehetnek – csak körültekintően kell választani. Egy 2007-es átfogó tanulmány szerint azoknak, akik gyereket szeretnének, ajánlott inkább magasabb zsírtartalmú tejtermékeket fogyasztani, mert míg az alacsonyabb zsírtartalmúak csökkenthetik a termékenységet, a magasabb zsírtartalmúak segíthetnek fokozni azt.
Ezért lehet fontos a bőséges reggeli
Olyan egyszerű dolgok is befolyásolhatják a termékenységet, mint például a reggelizés. Egy korábbi tanulmány szerint azoknál a nem túlsúlyos PCOS-szindrómás nőknél, akik a napi kalóriaszükségletük nagy részét reggel vitték be a szervezetükbe, egy kiadós reggelivel, javultak a hormonális értékek: 8 százalékkal csökkenhet az inzulin-, és 50 százalékkal a tesztoszteronszint, ami hozzájárulhat a termékenység javulásához.
A 12 hetes kísérlet végére ezek közül az alanyok közül többnek volt ovulációja, mint azok közül, akik reggelire keveset ettek, vacsorára viszont sokat. Fontos viszont kiemelni, hogy aki növeli a reggeli mennyiségét, de ugyanúgy bevacsorázik este, az valószínűleg nem számíthat erre a kedvező hatásra - súlygyarapodásra viszont annál inkább.
Aki PCOS miatt nem esik teherbe, annak javasolt továbbá a szénhidrátbevitel csökkentése, a finomított szénhidrátokat pedig ajánlott inkább mellőzni. Aki nem boldogul egyedül a javasolt és nem javasolt élelmiszerekkel, illetve az arányokkal, annak segíthet egy dietetikus, vagy akár egy iránymutató beszélgetés a nőgyógyászával.