Kiderült, milyen a nők helyzete itthon

A legfrissebb felmérések szerint az Európai Unión belül csupán Romániában rosszabb a nemek közötti egyenlőség helyzete, mint Magyarországon.

Először 2013-ban adta ki egyenlőségi indexét a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE), 2019 óta pedig évente publikál új jelentést a témában. A legfrissebb, 2023-as értékelésben sem szerepel jól Magyarország. Hazánk az EU tagállamainak ranglistáján az utolsó előtti helyen szerepel ugyanis. Az egyenlőségi index azt méri, hogy a nők lehetőségei az élet különböző területein mennyiben maradnak el a férfiak lehetőségeitől. Mivel utóbbit veszi 100-as értéknek, így a kérdés az, hogy a nők mutatója mennyivel alacsonyabb. Az EU összesített átlaga 70,2, míg a magyar adat ennél lényegesen alacsonyabb – mindössze 57,3. A sereghajtó Romániában a nemek közötti egyenlőség indexe 56,1.

Mint azt a Qubit írja elemző cikkében, az EIGE összesen hat mutatón keresztül állapítja meg az egyes tagállamok értékelését. Külön-külön szerezhetnek pontokat az országok annak tekintetében, hogy a nők és a férfiak lehetőségei között milyen mértékű különbségek mutatkoznak a...

  • a munkaerőpiacon,
  • az anyagi helyzetben,
  • a szabadidőben,
  • a tudásban,
  • a hatalomban
  • és az egészségben.

Magyarországnak idén az egészség kivételével minden mutatóban sikerült javítania az EIGE tavalyi jelentésében szereplő adatokhoz képest. Különösen szép előrelépés történt a munka és a szabadidő frontján, ahol 9, illetve 7 pontot javult a magyar nők helyzete. Ami miatt ez mégsem hozott magával érdemi felzárkózást az összesített rangsorban, az az, hogy a többi EU-átlag alatti országban, így például Bulgáriában, Cipruson, Görögországban, Olaszországban, Horvátországban, Litvániában, Máltán és Portugáliában még nagyobb mértékben javult a nők helyzete, mint itthon.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

Az EIGE 2023-as rangsora a nemek közötti egyenlőség indexe alapján:

Ország Index
Svédország 82,2
Hollandia 77,9
Dánia 77,8
Spanyolország 76,4
Belgium 76,0
Franciaország 75,7
Luxemburg 74,7
Finnország 74,4
Írország 73,0
Ausztria 71,2
Németország 70,8
EU-átlag 70,2
Szlovénia 69,4
Olaszország 68,2
Málta 67,8
Portugália 67,4
Bulgária 65,1
Litvánia 64,1
Lengyelország 61,9
Lettország 61,5
Horvátország 60,7
Ciprus 60,7
Észtország 60,2
Szlovákia 59,2
Görögország 58,0
Csehország 57,9
MAGYARORSZÁG 57,3
Románia 56,1

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +5 °C

Frontális felhőzet vonul át az országon északkeletről dél, délnyugat felé haladva. Az átmeneti felhősödést követően észak felől gyorsan csökken a felhőzet, legtovább délkeleten marad felhős az idő. A Duna mentén és a déli tájakon elszórtan lehet kisebb eső, zápor, estére mindenütt megszűnik a csapadék. Az északkeleti, északi szél megélénkül, néhol meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 20 fok között valószínű. Késő estére 7 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Zala
Kezdjük újra