Ötvenéves kor fölött átlagosan a férfiak 50, hatvanéves kor fölött 60, hetven fölött 70, és nyolcvan fölött 80 százaléknak van prosztataproblémája , tehát előbb-utóbb szinte minden férfit elér a betegség. Amerikában és Európában gyakoribb, mint Ázsiában, kialakulásában nagy szerepe lehet a genetikai okoknak. Bár nem tudjuk, miért, de a nős férfiak körében magasabb a betegség aránya, ami arra utalhat, hogy összefüggés van a szexualitás és a jóindulatú mirigydaganat kialakulása között.
Férfiszerv, férfihormon
A prosztata a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és a húgycsövet veszi körül. Elsődleges funkciója az ondó termelése, amely a spermiumok életben tartásához szükséges.
Születéskor a prosztata borsószem nagyságú mirigy, majd a gyermekkor folyamán tömege enyhén növekszik, pubertáskorban pedig hirtelen növekedésnek indul. 25 éves korra teljesen kifejlődik, körülbelül a gesztenye nagyságát éri el. A későbbi években bekövetkező nem daganatos növekedés oka még ma is ismeretlen. Feltételezhető, hogy a dülmirigy idővel egyre érzékenyebbé válik a férfihormonokkal, például a tesztoszteronnal szemben. A prosztata megnagyobbodásához köze lehet a különböző hormonarányok felborulásának is.
Határozott tünetek
Mivel a prosztata körbeveszi a húgycsövet, ha túlságosan megnövekszik és összenyomja, panaszokat okozhat. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás nagyon határozott tünetekkel jár . A beteg egyre több időt tölt a vécén, gyengül a vizelet sugara, gyakoribbá válik az éjszakai vizelés, amikor a vizelet sugara még gyengébb, mint általában. Ezek a tünetek mindenképpen prosztataproblémát jeleznek, ezért ha valaki észleli magán őket, fontos, hogy minél előbb orvoshoz forduljon.
Míg kezdetben a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás valójában csak egy állapotot jelent a beteg számára, azonban a tünetek megjelenésékor már a a prosztatabetegségnek tekintjük, ami a betegek életminőségét rontja.
Kezelési lehetőségek
Megfelelő gyógyszeres kezelésekkel ma már nagyon jó hatásfokkal gyógyítható a prosztatamegnagyobbodás. Az utóbbi években rengeteget változtak a lehetőségek, a tudomány hatalmas fejlődésen ment keresztül. A gyógyszerek prosztataspecifikusabbá váltak, azaz csak a prosztatára hatnak, jóval hatékonyabban, és sokkal kevesebb mellékhatást okozva. Nemzetközi vizsgálatok is bebizonyították, hogy a súlyos vizeletürítési problémákkal küzdő betegek esetén a megfelelő gyógyszerek megválasztásával nagy részt megelőzhető a műtéti beavatkozás. Ma már gyógyszerekkel nemcsak a prosztata növekedésének lassítására van lehetőség, hanem a már megnövekedett mirigy méretének csökkentésére is.
A rendelkezésre álló gyógyszereket két csoportra oszthatjuk
A szelektív alfa-blokkolókkal a feszülés csökkentésére van lehetőség. E szereknek nagyon gyors a hatásuk, a betegek a kezelés elkezdése után hamar a tünetek enyhüléséről számolnak be. Ezek a hatóanyagú gyógyszerek a prosztata simaizmait lazítják el, enyhítve a nyomást a húgycsövön.
Az 5-alfa-reduktáz gátlókkal végzett hormongátló kezelés lényege, hogy a prosztatának és sejtjeinek növekedéséhez szükséges hormonokat nem engedi eljutni a szervhez, emiatt a prosztata nem tud tovább növekedni. Ezzel a kezelési móddal elérhető, hogy a már nagyméretű prosztata mérete csökkenjen, amivel enyhíthetők a tünetek.
A fent említett kezelések mellett érdemes speciális tornagyakorlatokkal a medence, a gátrész és a comb izmait erősíteni. Gyógytornával nemcsak a tünetek csökkenthetők, hanem már fiatalkorban, megelőzésképpen is alkalmazható. A prosztata az életkor előrehaladtával folyamatosan növekszik, ez ellen semmit nem tudnak tenni a férfiak. Egészségük megőrzése érdekében azonban javasolt a rendszeres urológiai vizsgálat, és 45 éves kor felett lehetőség van akár gyógyszeres megelőzésre is.
HU/DUTT/0011/15
Az anyag lezárásának dátuma: 2015.03.26.
Az anyag felülvizsgálatának dátuma: 2016.02.26.