A 12. legszárazabb, és az egyik legenyhébb télen vagyunk túl

Enyhe és nagyon száraz volt az elmúlt tél – közölte a HungaroMet Zrt. a friss, összesített adatai alapján.

Az elmúlt tél középhőmérséklete országosan 1,6 Celsius-fok volt. Ez 1,3 fokkal magasabb az 1991 és 2020 közötti évek átlagánál, és ezzel sorozatban a nyolcadik enyhe tél volt Magyarországon. Az évszak nagy része átlag közeli hőmérsékletű volt, de januárban volt két nagyon enyhe periódus. Komolyabb hidegbetörés viszont a mostani télen sem fordult elő.

nő könnyezik a téli hidegtől
Enyhe és nagyon száraz volt az elmúlt tél. Fotó: Getty Images

Néhol fagypont alatti átlag is előfordult

A december 1,5 fokos, a január pedig 2,9 fokos pozitív anomáliával zárt, míg a február 0,7 fokkal hidegebb volt az 1991-2020-as évek átlagánál. A tél középhőmérséklete a délnyugati és nyugati tájakon jellemzően 2 fok felett alakult, az Alföld legnagyobb részét és a középső országrészt pedig 1 és 2 fok közötti érték jellemezte.

A hegyvidéki területeken, különösen az Északi-középhegység térségében általában 1 fok alatt maradt az évszak középhőmérséklete, a magasabb hegyeken és fagyzugos helyeken fagypont alatti átlag is előfordult” – írták.

Nem sok csapadék volt az elmúlt télen

Az elmúlt tél nagyon száraz volt. Az évszak csapadékösszege országos átlagban a szokásos mennyiség alig felét érte el. Hasonlóan kevés csapadék az idei telet megelőzően a 2016/2017-es télen volt.

Az évszak csapadékösszege az előzetes adatok alapján országos átlagban 66,0 milliméter volt, ami alig több, mint fele az 1991-2020 közötti, átlagosan 115,1 milliméternek, és ezzel a 12. legszárazabb tél volt 1901 óta. Egyébként mind a három téli hónap csapadékszegény volt Magyarországon: a decemberi csapadék országosan 44 százalékkal, a januári 35 százalékkal, míg a februári 48 százalékkal maradt el az 1991-2020-as átlagtól.

A legcsapadékosabb területek a Dunántúl déli része, főleg a Mecsek környéke, valamint a Duna-Tisza köze délnyugati tájai voltak, 100 millimétert is meghaladó mennyiséggel. Az ország északi felén sokkal kevesebb csapadékot mértek, többnyire 60 milliméter alatt. De kisebb körzetekben az Északi-középhegységnél és a Tisza-tónál 40 milliméter alatti évszakos összegek is előfordultak.

Az idei év rekordjai

  • A legmagasabb nappali hőmérsékletet január 28-án Nagyatádon mérték, 19,9 fokot.
  • A tél legalacsonyabb hőmérsékletét Zabarban jegyezték fel, február 19-én, mínusz 15,6 Celsius-fokot.
  • Télen a legtöbb csapadékot – 151,0 millimétert – Bakonyán regisztrálták.
  • A legkevesebb csapadékot – 27,0 millimétert – Lénárddarócon mérték.
  • Egy nap alatt a legtöbb csapadék Szentlőrincen esett, december 23-án, 29,2 milliméternyi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Késő estére 10 és 15 fok közé hűl le a levegő. Ma a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Legrosszabbul:
Baranya
Kezdjük újra