Kisgyermekes szülőkkel gyakran előfordulhat, hogy a síró gyermeküket szinte semmilyen módon nem tudják megnyugtatni. Ez különösen éjszaka okozhat sok nehézséget, amikor a gyermek csitítása akár órákat elvehet a pihenőidőből, miközben a ringatás, valamint éneklés látszólag hatástalannak bizonyul. Kutatók egy, az IFLscience oldalán is közzétett friss tanulmányban bemutatták, mi segíthet ebben a helyzetben. A kisgyermek lenyugtatása az eredményeik szerint egyszerűbb, mint azt a legtöbben gondolnák.
Öt perc séta, majd néhány perc ülés
A tanulmány elsőként a Current Biology folyóiratban jelent meg, amelyben kiemelték:ó, hogy már az állatvilágban, pontosabban az emberszabásúaknál is megfigyelték, hogy az utódokat kézben tartva próbálják lenyugtatni. Hasonlóan az emberekhez, akik ugyancsak felveszik a síró gyermeküket. A kutatók szerint egy egyszerű mozdulatsor lehet a leghatékonyabb ilyenkor: azt javasolják az édesanyáknak, hogy sétáljanak nagyjából öt percig, miközben a karjukban hordozzák a síró csecsemőt. Ezután üljenek le, és 5-8 percig tartsák így is a kicsit, majd miután a gyermek lenyugodott, fektessék le aludni.
A sétálás ugyanis az úgynevezett hordozási reakciót válthatja ki a csecsemőkből, amelyet szintén megfigyeltek az állatvilágban. Miközben a felnőtt állat a gyermekét hordozza, annak pulzusa lelassul, és nyugodtabbá, engedelmesebbé válik. Ez a természetben még fontosabb lehet, hiszen egy kölykét menekítő állat dolga sokkal nehezebb lenne, ha a szájában vagy kezében hordozott utódja ficánkolna és hangoskodna közben.
A kutatók ezt a reakciót próbálták meg felmérni az embereknél, ehhez pedig 21 csecsemőt, illetve szüleiket vonták be a tanulmányba. Négy különböző helyzetben vizsgálták a gyermekek reakcióit:
- az anyjuk kezében vannak, miközben az sétál;
- az anyjuk kezében vannak, de az édesanya csak mozdulatlanul ül;
- egy mozgó hintaágyban fekszenek;
- egy mozdulatlan hintaágyban fekszenek.
A hintaágy is segíthet
A kutatás szerint mind a sétáló anyuka karjában, mind pedig a mozgó hintaágyban megnyugodtak a gyermekek, és már 30 másodperc után lelassult a pulzusuk. A hatás viszont csak akkor érződött, amikor a gyermekek zaklatottak voltak és sírtak – a nyugalmi állapotban nem csökkent a pulzusszám a mozgás hatására.