A poloskák ellen így védekezhetünk

Néhány éve jelentek csak meg Magyarországon, és máris ijesztő számban vették ostrom alá a házakat a poloskák. Hogyan védekezzünk ellenük?

Ahogy az ősz télbe fordul és a hőmérséklet a fagypont felé közeledik, úgy a kinti élőlények is egyre nagyobb számban keresnek menedéket. Sok háztartásban már évek óta visszatérő vendégnek számítanak ilyenkor a poloskák, amelyek jellemzően október első felétől kezdenek behúzódni a lakóépületekbe. Az Agrárszektor összegyűjtött néhány fontos tudnivalót a kártevőkről.

Jobb, ha hozzászokunk a poloskákhoz Szövényi Gergely, az ELTE Biológiai Intézetének adjunktusa szerint kénytelenek leszünk hozzászokni e rovarok jelenlétéhez. Az okokról bővebben itt olvashat !

Bár Magyarországon az elmúlt években elsősorban az észak-afrikai eredetű zöld vándorpoloska okozott nagyobb gondot a háztartásokban, idén már az ázsiai márványpoloskák szaporodtak el nagyobb számban. Az állat a 2000-es évek elején kerülhetett be Európába, Magyarországon azonban csak 2013-ban azonosították az első példányokat. Polifág faj, vagyis nagyon sokféle táplálékot elfogyaszt: már száznál is több növényen figyelték meg a táplálkozásukat (paradicsom-, málna- és szederbokrokon, körtefán vagy paprikaültetvényen). Június végétől szeptemberig rakja le a tojásait, melyekből augusztus végétől fejlődik ki az új nemzedék.

A poloskák a veteményesben is nagy kárt tudnak tenni
A poloskák a veteményesben is nagy kárt tudnak tenni

A veteményesben is kárt csinál

Mivel az állat itt nem őshonos, természetes ellensége is elsősorban Ázsiában és Észak-Amerikában van. Biológiai védekezésként a fürkészdarazsak bizonyos fajtái felhasználhatóak ellenük, de ez inkább csak üvegházi körülmények között működik. A mezőgazdaságban és a kiskertekben használatos rovarölő szerek mindegyike végez a kártevővel, de a paradicsomtőkéket sűrű szövésű hálóval is védeni lehet.

Számos házi praktika ismert a poloskák távol tartására a szódabikarbónától az ecetes vízig, biztosabb védelmet azonban csak a fizikai akadályok jelenthetnek. A megfelelő nyílászárók és a jól záró szúnyoghálók kívül tartják a poloskákat, utóbbiakat október végéig nem is tanácsos leszedni. Az őszi ablakpucolást érdemes egy kicsit későbbre halasztani, hiszen a nyitott ablakon gyorsan betalálnak az állatok. Ha pedig néhány mégis bejutott, egyesével (akár porszívó segítségével) gyűjtsük össze, vagy használjuk a beltéri rovarirtók egyikét!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.