Ezért ne mosd le a húst sütés vagy főzés előtt

A sütés-főzés témakörön belül talán az egyik legmegosztóbb kérdés, hogy meg kell-e mosni a nyers húst, mielőtt megsütjük vagy megfőzzük. Mutatjuk, a szakértők szerint miért nem jó ez a szokás.

Nem ajánlott vízzel leöblíteni a húsféléket sütés vagy főzés előtt – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.

szakács lemossa a nyers csirkehúst
Nem ajánlott vízzel leöblíteni a húsféléket sütés vagy főzés előtt. Fotó: Getty Images

Ezt még mindig sokan rosszul csinálják

A csapat a The Mercury News cikkére hivatkozva azt írta, hogy bár sokan biztosan az ellenkezőjére esküsznek, a nyers baromfit vagy más húst azért nem tanácsos megmosni, mert ez a gyakorlat könnyen keresztszennyeződéshez vezethet. A hús leöblítése során ugyanis a szalmonella és egyéb baktériumok – a szétfröcsögő vízzel együtt – átkerülnek a konyhai felületekre, így az ott feldolgozott egyéb élelmiszerek is beszennyeződhetnek.

Mivel a baktériumok nem terjednek a levegőben, csak felületi kontaktus útján, a legokosabb, ha minimálisra csökkentjük a nyers hús érintését, illetve edényekkel vagy munkalapokkal való érintkezését” – idézte a Rizikometer az egyik szakértőt.

De akkor mit tegyünk a mosás helyett?

Sokan esküsznek arra is, hogy a nyers csirke felületén lévő baktériumokat úgy lehet a legjobban elpusztítani, ha a húst ecettel, citromlével vagy sós vízzel leöblítjük. Ennek hatékonyságát azonban szintén megcáfolták már a tudósok.

„A szakemberek szerint a legjobb, ha letöröljük vagy csak beborítjuk papírtörlővel, és hagyjuk, hogy a papír magába szívja a nedvességet. A használt papírtörlőt utána természetesen azonnal dobjuk ki a szemétbe. A legbiztosabb módszer azonban nyilvánvalóan a hőkezelés: 75 Celsius-fokos maghőmérsékletnél a húsban lévő kórokozók biztosan elpusztulnak – olvasható a bejegyzésben.

Tényleg át kellene mosni a tésztát főzés után?
A nyers hús lemosása mellett talán a főtt tészta leöblítésével kapcsolatban van még a leghevesebb vita az emberek között. Most akkor szükséges vagy sem? Mutatjuk a szakértők véleményét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +21 °C
Minimum: +11 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap. Délelőtt nagyobb számban a Dunántúlon, majd egyre keletebbre - összességében több helyen - fordulhat elő zápor, zivatar, amelyeket elsősorban felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon megélénkül az északias szél, de a zivatarok környezetében átmenetileg erős, viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 26 fok között alakul, de a Nyugat-Dunántúlon néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Egy sekély hideg örvény alakítja időjárásunkat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra