Átalakul júliustól a hulladékgazdálkodási rendszer, ez pedig jelentősen megemelheti az élelmiszerárakat – írta meg a 24.hu a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) közleményére hivatkozva. A cikk szerint egy Európai Uniós (EU) irányelv nyomán az összes tagállamban, tehát Magyarországon is bevezetik majd az úgynevezett kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert (EPR), amelynek lényege, hogy orvosolni tudják a csomagolóanyagok környezetvédelmi problémáit, illetve növeljék az újrahasznosítás hatékonyságát.
Az már hazai sajátosság, hogy 2023. július 1-től nem az állam vagy piaci szereplők által alapított non-profit irányító szervezet, hanem a MOL által működtetett koncessziós társaság fogja kollektívan teljesíteni a szükséges visszagyűjtési és hasznosítási feladatokat a gyártók nevében” – olvasható a cikkben.
Érvágás a gyártóknak – és a fogyasztóknak is
A problémát nem a fenti célokra való törekvés jelenti, hanem az, hogy az eddigi „környezetvédelmi termékdíj” összege a többszörösére növekszik majd július 1-jétől. A költségemelkedés átlagosan 3-5-szörös lesz, de bizonyos termékek esetében akár 10-szer annyit is kell majd fizetniük a gyártóknak a csomagolóanyagok után. A díjszabás folyamatába ráadásul még csak be sem vontál a gyártókat képviselő szakmai szervezeteket.
A gyártóknak egyébként nemcsak a boltba kerülő csomagolt élelmiszerek után kell kifizetniük majd a magasabb díjat, hanem „a teljes termelési és ellátási lánc mentén a csomagolások minden elemére magasabb költségek rakódnak” – ez pedig bizony a fogyasztói árakban is láthatóvá válik majd.