Tényleg romlott a tojás, ha lebeg a vízen?

Sokak által ismert módszer a fogyaszthatóság tesztelésére, hogy a feltörés előtt a tojást egy pohár vagy tál vízbe kell tenni. Ha elmerül, fogyasztható, ha lebeg, megromlott. Vajon mennyiben igazság rejlik a kétségtelenül egyszerű praktikában?

Nos, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei szerint a tojásúsztatós teszt nem alkalmas annak meghatározására, hogy a tojás biztonságosan fogyasztható-e. Éppen ezért nem is javasolják annak alkalmazását. Mint az a Nébih Oktatás összefoglalójában olvasható, a tojások csupán azért lebeghetnek a vízen, mert minél hosszabb ideje állnak a hűtőben, annál több levegő kerül a légkamrájukba. A módszer tehát azt valóban megmutathatja, hogy mennyire friss a tojás, arról viszont semmit sem árul el, hogy vannak-e kórokozó baktériumok a belsejében vagy sem.

A Nébih azt tanácsolja, hagyatkozzunk inkább a minőségmegőrzési időre. A mosatlanul tárolt tojások még a héjukon vagy a dobozukon feltüntetett határidőt követően is biztonságosan fogyaszthatók körülbelül két hétig. Arra azonban érdemes gondot fordítani, hogy egyesével törjük fel mindet, szemünkkel és orrunkkal is ellenőrizve, hogy nem találunk-e bennük gyanús, romlásra utaló jeleket. Ezenkívül nem szabad megfeledkezni az alapos hőkezelésről sem fogyasztás előtt.

Ami a tárolást illeti, a tojásokat hűvös, száraz helyre kell tenni. Ez lehet a kamra is, ha viszont már betettük a hűtőbe, akkor tartsuk is ott felhasználásig. Tárolás előtt nem szabad megmosni a tojást, mert azzal károsíthatjuk a természetes védőrétegét, fokozva ezáltal a romlás kockázatát. Ha nagyon szennyezett a felülete, akkor töröljük le szárazon.

Borítókép: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +4 °C

A reggel felhős tájakon napközben fokozatosan gomolyosodik a felhőzet, és másutt is a sok napsütés mellett gomolyfelhő-képződés várható néhol záporral. Főként a Tiszántúlon megélénkül az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Késő estére 8 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy a múlt szombaton érkezett hidegfront immár elvonult, így számottevő fronthatás egyelőre nem érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Fejér
Legrosszabbul:
Zala
Kezdjük újra