A sok ébredés teszi tönkre az alvásunkat

A többször megszakított alvás sokkal rosszabb hatással van ránk, mintha egyszerűen keveset aludnánk - derítette ki egy új kutatás. A szakemberek szerint ez lehet a magyarázat arra, miért olyan fáradtak és rosszkedvűek a kisgyerekes szülők.

Avi Sadeh professzor és csapata, a Tel Aviv University pszichológiatudományi iskolájának kutatói arra keresték a választ, miért lehet legalább olyan fárasztó, ha többször fel kell kelnünk éjjel, mint az, ha egyáltalán nem alszunk. Kiderítették, hogy a gyakori ébredések negatívan befolyásolják a hangulatunkat és a kognitív képességeinket. A megszakított alvás - bármennyinek tűnjön is - nagyjából annyit ér, mintha négy órát aludnánk egyben. Ez nagyjából a fele annak, mint amennyire egy éjszaka szükségünk van.

"A megszakított alvási minta a kisgyermekes, kisbabás szülőkre jellemző, akiknek éjjelente többször is fel kell kelniük a kicsit megnyugtatni. De ez történhet például azokkal az orvosokkal, akik ügyeletben vannak" - mondja Sadeh professzor. "Ezek az ébredések rövidek, 5-10 percesek, de teljesen megzavarják a természetes alvási ritmust. Így egyáltalán nem tudjuk kipihenni magunkat, és másnap is rosszul fogunk teljesíteni, mert a hangulatunkra és a figyelmünkre is rossz hatással van a felborult ritmus. Kutatásunk az első, mely ezeket a hatásokat vizsgálta."

Kevés alvás, kimerült kisgyerekes szülők

A kutatásban egyetemista önkéntesek vettek részt, akiket otthonukban figyeltek meg egy karórához hasonló szerkezet segítségével. Az eszköz figyelte, mikor alszanak és mikor vannak ébren. Az első éjszakán nyolc órát aludhattak, míg a másodikon négyszer felébresztette őket egy-egy telefonhívás. A hívás után egy rövid számítógépes feladatot kellett elvégezniük, majd visszafekhettek aludni. Az önkéntesek mindössze 10-15 percig voltak ébren. Reggel pedig szintén számítógéppel ellenőrizték a figyelmüket és kognitív képességeiket, illetve egy kérdőívet kellett kitölteniük a hangulatukról.

A kutatás szoros összefüggést tárt fel a figyelemzavar és a rossz hangulat, illetve az ébredésekkel teli éjszaka között - már egyetlen éjszaka is elég volt ahhoz, hogy a negatív hatásokat érzékelni lehessen. "Az Sleep Medicine című szaklapban jelent meg.

Lehet, hogy pajzsmirigy-túlműködésed van? 8 kérdés segíthet tisztázni, mennyire indokolt az orvosi kivizsgálás

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +4 °C

A felhőzet szakadozik, gomolyosodik, és általában gomolyfelhős, napos idő várható. Helyenként zápor előfordulhat. Főként a Tiszántúlon megélénkül az északi, északkeleti szél, záporok környezetében erős széllökés sem kizárt. A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 21 fok között valószínű. Késő estére 8 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás ma nem terheli a szervezetünket, fellélegezhetnek tehát a frontérzékenyek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Jász-Nagykun-Szolnok
Kezdjük újra