Légzésfunkciós vizsgálatra készül? Erre számítson!

A légúti betegségek pontos diagnosztikájában elengedhetetlen az ún. spirometriás, légzésfunkciós vizsgálat elvégzése. Hogy zajlik és mit mér vele a szakember? Cikkünkből kiderül!

A tüdő a funkcionális vizsgálatok szempontjából a legjobban "elérhető" szervünk, ezért nem véletlen, hogy a légzés vizsgálatának is jelentős szerepe van a különféle tüdőbetegségek - így pl. az asztma , COPD - diagnosztikájában.

A szervezet és a külvilág közötti légcserét ventillációnak nevezzük, vizsgálatára a légzésmechanikai módszerek mellett spirometriás vizsgálatot alkalmaznak. Ez utóbbi tárgya a légzési funkció: ide tartozik a különböző tüdőkapacitások, térfogatok és áramlások mérése, de a maximális akaratlagos ventilláció meghatározása is. Az egyes mérési eredmények grafikus megjelenítési módja a spirogram.

A légzésfunkció vizsgálata kórélettani diagnózishoz vezet, tájékoztatja a tüdőgyógyászt a zavar jellegéről és mértékéről, utalva annak okára is. Tüdőműtétek előtt a sebész, illetve az altatóorvos is ennek eredménye alapján dönti el, alkalmas-e a beteg a tervezett műtétre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vizsgálatról

Légzésfunkciós vizsgálatot a tüdőgondozókban, tüdőosztályokon, magánrendelőkben, de sok háziorvosi rendelőben is el tudják végezni. Semmilyen kellemetlenséggel nem jár, teljesen veszélytelen, fájdalmatlan, előkészületre sincs szükség.

Hutchinson 1846-ban szerkesztette az első spirográfot. A vizsgálathoz le kell ülni, az orr befogása (csipesszel) után a szánkba egy csövet kell illeszteni. A vizsgáló utasítására ezután erőltetve kell lélegezni, mély belégzésre és maximális levegőkifúvásra koncentrálva. A számítógép ezekből aztán a légzési térfogatokat és a légáramlási sebességeket analizálja. A vizsgálatot többször megismételjük, hogy a beteg legjobb értékét meghatározhassuk, de így sem haladja meg a vizsgálat időtartama a 4-5 percet.

Az eredményhez figyelembe veszi a program a páciens korát, nemét és testmagaságát, és így számol egy normálértéket, melyhez a mért adatokat viszonyítja. A kóros lelet alapján következtetni lehet arra, hogy milyen légzési zavar áll fenn, az eltérés enyhe vagy súlyos.

Spiroergometriás vizsgálatról akkor beszélünk, ha a spirométer ergométerrel (kerékpár-, futószalag-, evezős, hajtókaros és rugós) van összekötve, így komplex vizsgálat végezhető ugyanannyi idő alatt.

A lelet

A leleten sok rövidítés és számérték látható. A VC (vitálkapacitás) a maximális ki-, illetve belégzés közötti térfogatkülönbséget jelenti, míg az RV (reziduális volumen) azt mutatja, hogy a teljes kilégzés után mennyi levegő marad a tüdőben. A FEV1 értéke az erőltetett kilégzési térfogatot jelzi (1 másodperc alatt), az ún. Tieffenau-index (FEV1/FVC) pedig a légúti szűkület jelzője. Az MMEF vagy FEF 25-75 a maximális középkilégzési áramlási sebességről árulkodik, a FEV 1-nél érzékenyebben jelzi a légutak szűkületét. A lelet elemzését bízza szakemberre!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.