A koronavírus-járvány az egész világ biztonságérzetét megrengette, hiszen olyasvalamivel találtuk szemben magunkat, amit nem ismerünk - nem beszélve a megbetegedés lehetősége miatti félelemről, valamint barátok, családtagok elvesztéséről. A koronavírus az élet szinte minden területét befolyásolta, és ebből a szexuális élet sem maradt ki. Balog Melinda, a Nőgyógyászati Központ pszichológusa úgy nyilatkozott, a korábbinál többen fordultak hozzá a koronavírus családi életre gyakorolt negatív hatásai miatt. "A munkahely elvesztésétől való egzisztenciális félelmekkel, párok, családok összezártságból adódó nehézségeivel, az együttélés mikéntjeinek újratervezésével, a pandémia fölötti egyéni személyes kontroll alacsony lehetőségeiből adódó szorongásokkal, és még sorolhatnám. Ezek közvetve mind hatást gyakorolhatnak a szexuális aktivitásra is" - magyarázza a szakember.
Csökkent a szexuális vágy
Azzal kapcsolatban, hogy hogyan hatott a bezártság, a folyamatos összezártság a szexuális életre, Balog Melinda - friss nemzetközi kutatásokra hivatkozva - azt mondja: a kezdeti lezárások kedvezőek voltak azok számára, akiknek a járvány előtt is jól működött a párkapcsolatuk, hiszen több időt tölthettek együtt, lelassult az életük. A járvány előrehaladtával azonban változott a helyzet a szakember szerint. A legtöbben egyre nehezebben viselték a bizonytalanságot, az összezártságot, a családi életből adódó többletmunkákat, ami stresszt, félelmet, szorongást generált. Ez nem kedvezett a szexuális vágynak, így a szexuális aktivitás jellemzően csökkent a pároknál.
Mint arra azonban Balog Melinda rámutatott, "egy egyébként jól működő kapcsolatban életciklusoktól függően járvány nélkül is változhat a párok a szexuális vágya, amely helyreállítható". A pszichológus úgy fogalmazott, ehhez nemcsak azt kell kideríteni, mely dolgok segítenek ebben az érintettnek, és ezeken belül melyekhez fér hozzá, meg kell ismerni a gátló tényezőket is. Amennyiben a szexuális vágy hátterében párkapcsolati problémák állnak, úgy azzal párterápia keretében ajánlott foglalkozni, hangsúlyozza Balog Melinda.
Így hozható vissza az együttlét öröme
A szakember kérdésre válaszolva elmondta: az, hogy ki milyen tempóban képes pszichésen regenerálódni a harmadik hullám lecsengése után, egyéni és a társadalmi sérülékenységtől is függ. "Vannak úgynevezett reziliens - azaz, magas lelki megküzdő képességgel bíró - emberek, akik egy-egy nehéz élethelyzet után hamarabb regenerálódnak, mint mások. A jó hír, hogy ez a képesség a megküzdési módok repertoárjának bővítésével fejleszthető. A frusztráció- és stresszkezelés hatékony technikák elsajátításával oldható. Azoknak pedig, akik a depresszió tüneteit mutatják, mindenképpen javasolt pszichológus szakemberhez fordulni. A túlzott összezártság, monotonitás egy még jól működő párkapcsolatban sem kedvez a szexuális érdeklődésnek. Régen végzett közös, örömteli tevékenységek, közös élmények megélése, apró kedvességek a párunknak a pozitív érzelmeken keresztül újra meghozhatják az együttlét örömét és vele a szexuális vágyat is" - részletezi Balog Melinda.
A pszichológus arról is beszélt, milyen módszerekkel történik a csökkent szexuális vágy kezelése. Amennyiben nem egészségügyi probléma áll a háttérben, a pszichés kiváltó okokat kell megkeresni. Ha például túlságosan stresszes az érintett, akkor a terápia során a belső és külső erőforrásainak megerősítésére és hatékony stresszkezelési módszerek elsajátítására koncentrálnak. Amikor viszont a probléma depresszió talaján alakult ki, "akkor mindenképpen érdemes klinikai szakpszichológus kollégát, és az állapot súlyosságától függően pszichiátert felkeresni a depresszió gyógyítása érdekében", szögezi le Balog Melinda.