Sokan úgy tudják, hogy a szülés után 6 hétig ajánlott várni az első szexuális együttléttel, de egy friss kutatás eredményei szerint ebben a témában sem lehet általánosítani. Méghozzá azért nem, mert minden nőnél más a gyermekágyas időszak, így mindenki más időpontban érzi újra készen magát a szeretkezésre.
Számít, hogy milyen volt a szülés
Akiknek nehezebb szülésük volt, azok számára a 6 hét túl korainak tűnhet. Akiknél viszont könnyebben érkezett meg a baba, valószínűleg már néhány hét múlva úgy érzik, hogy ismét készen állnak az intim együttlétekre.
Hogy ez a 6 hetes szexmentesség miért terjedt el a nők körében, és miért él még ma is egyfajta szabályként a fejekben? A kutatás vezetője, Andrea DeMaria szerint ez több helyen is összefügg a szülés utáni kontrollvizsgálatok időpontjával, amit az anyukák többsége inkább megvár, mielőtt újra összebújna a párjával.
Hátráltató és akadályozó tényezők
A tanulmányt jegyző szakértők 70 dél-karolinai nőt vontak be a vizsgálatukba. Többek között arra voltak kíváncsiak a szakértők, mi befolyásolja, hogy egy kisgyerekes anyuka mikor érzi magát újra készen a szexre, illetve mik lehetnek a hátráltató vagy akadályozó tényezők.
Az eredményekből az derült ki, hogy néhány nőben a testük változásai ébresztettek bizonytalanságot, egyesek kellemetlen érzést vagy fájdalmat tapasztaltak, mások pedig egyszerűen csak túl fáradtak voltak a csecsemő gondozásától az intim együttléthez.
Persze vannak, akiknél a 6 hét épp csak arra elég, hogy begyógyuljanak a sebek - például, akiknél több öltésre is szükség volt a szülés után -, másokat a hüvelyszárazság vagy a szülés fájdalmának élénk emléke tart vissza a nemi élet folytatásától.
Mentális felkészültségtől is függhet
A tanulmány egyik szerzője, Stephanie Meier szerint számos pszichológiai tényező is közbeszólhat ilyenkor. "Sokan mentálisan nincsenek még felkészülve, mások idegesek - főleg, ha próbáltak már együtt lenni a párjukkal a szülés után, de az első próbálkozás nem ment túl jól. A testkép is fontos szerepet kap. Vannak, akik természetes folyamatként élik meg testük változásait, de nem mindenki örül ezeknek" - véli a szakértő.
Sokan egyetértenek abban, hogy a fáradtság a legnagyobb visszatartó erő - a kisgyerekes anyukák közül ugyanis sokan elalszanak, még mielőtt a partnerük közeledhetne. A kutatás vezetője szerint a jó kommunikáció itt válik igazán fontossá: szülőként is ismernünk kell saját vágyainkat, érdekeinket, szükségleteinket, és ezt meg is kell tudnunk beszélni a párunkkal.
Forrás: webmd.com