Életmentő volt a vörös kód riasztás
"Több száz hajléktalan és magányos idős ember életét menthette meg tíz nap alatt az extrém hideg időjárás miatt bevezetett vörös kód riasztás " - jelentette ki az államtitkár.
Jól vizsgázott a rendszer
Állításuk szerint mindez azt jelenti, hogy senki nem kényszerült rá, hogy a szabadban, a kihűlés kockázatával éjszakázzon, vagyis jól vizsgázott az idén először bevezetett protokoll. Az államtitkár emlékeztetett, hogy a szakmai szervezetek és a hajléktalanügyi szolgáltatásokért felelős szakmai kollégium javaslatai alapján az elmúlt évben született meg a vörös kód protokoll alkalmazásáról szóló jogszabály. Ennek lényege, hogy extrém hideg esetén elrendelt riasztás idején életvédelmi céllal a szociális ellátórendszer egészét meg kell nyitni a hajléktalan, illetve krízishelyzetben lévő, főleg magányos idős emberek elhelyezése érdekében.
Ugyanakkor erre az időre megerősítik a regionális diszpécserközpontokat is, amelyek nyilvántartják a befogadóhelyeket és koordinálják az emberek elhelyezését, illetve az utcai szociális munkások tevékenységét.
285 ágy üres volt
Czibere hangsúlyozta, hogy a tíz nap alatt 392 hajléktalan és 64, többnyire magányos, idős ember gyors elhelyezése vált szükségessé. Közülük 46 speciális szükségletű embert nem hajléktalanszállókon, hanem szociális intézményekben, többnyire idősotthonokban helyeztek el - sorolta az államtitkár. Megjegyezte, hogy még a leghidegebb éjszakán is 285 ágy volt szabadon országszerte, ami azt jelenti, hogy eredményes volt a hajléktalanellátó-hálózat fejlesztése.
Czibere Károly végül megköszönte a hajléktalanellátó-rendszerben dolgozók áldozatos munkáját, illetve köszönetet mondott azon intézmények lakóinak is, amelyek befogadták az embereket. A vörös kód riasztást kedden vonta vissza a tárca azután, hogy a meteorológiai szolgálat közölte, jelentős felmelegedés várható a következő időszakban.