Egyes felmérések szerint a felnőtt lakosság csaknem fele megtapasztalja a bütykösödéssel járó kellemetlenségeket élete során - a nők kicsit gyakrabban. A bütykösödés hátterében állhat öröklött hajlam is, de leginkább a nem megfelelő lábbeli viselése idézi elő a fájdalmas kinövéseket . Lássuk, mit tehetünk a jelenség ellen!
Le a cipőkkel!
Amikor csak tehetjük, járjunk mezítláb! Ezzel megerősíthetjük a lábfej izomzatát, és a lábujjcsontot is segít visszairányítani a megfelelő helyre. Emellett megkönnyebbülést is hoz a lábnak.
Erősítsük az izmokat!
A lábfej izmainak megerősítése is enyhítheti a bütyökfájdalmat. Álljunk egyenesen, és nyomjuk a lábujjainkat 10 másodpercre a talajnak anélkül, hogy felemelnénk a sarkunkat. Ezután emeljük fel őket, és maradjunk így újabb 10 másodpercig. Ismételjük ötször egymás után. Az is jó ötlet, ha egy földre tett törölközőt próbáljuk "megmarkolni" a lábujjainkkal többször egymás után.
Erős paprikával a fájdalom ellen!
Meglepő lehet, de némi erős paprikával is segíthetünk a bütyökfájdalmon. A paprikában lévő gyulladáscsökkentő anyagok ugyanis serkentik a vérkeringést
Hatékony megoldás lehet az is, ha a paprika levét 1:2 arányban olívaolajjal keverjük el, a keveréket pedig alaposan bemasszírozzuk. Ha csíp, mossuk le, és a következő alkalommal kisebb mennyiségű paprikával próbálkozzunk.
Jegeljük a fájdalmat!
A jegelés is segíthet enyhíteni a bütyök fájdalmát és gyulladását. Néhány jégkockát tegyünk nejlonzacskóba, majd csavarjuk törölközőbe, és 10-20 percig ezzel hűtsük az érintett területet napi 1-2 alkalommal.
A ricinusolaj is segíthet
Antioxidáns, gyulladáscsökkentő, illetve mikrobaölő hatása miatt ricinusolajjal is kezelhetjük a bütykeinket. Egy ricinussal átitatott rongydarabot tegyünk a bütyökre, majd a lábfejet tekerjük törölközőbe, és pihenjünk így 15-20 percig. Ismételjük meg naponta 1-2 alkalommal.
Forrás: brightside.me