A manukaméz Új-Zélandról származik, és a többi mézfajtánál nagyobb arányban található meg benne egy metilglioxál (MG) nevű összetevő, amelynek mikrobaölő hatása van – írja a care2.com. Az MG védelmet nyújt a baktériumok ellen, serkenti azoknak a sejteknek a szaporodását, amelyek a fertőzések miatt károsodott szövetek regenerációját segítik elő, valamint nagy mennyiségű DHA omega-3 zsírsav is található benne. Éppen ezért a manukaméz sebkezelésre is használható: gyógyíthatóak vele égések, vágások vagy akár felfekvések is. Egyszerűen csak be kell kenni a sérült bőrfelületet, ahonnan a méz felszívja a káros anyagokat, illetve védőréteget képez rajta a fertőzésekkel szemben. Az orvosi tisztaságú manuka emellett segíthet visszaállítani a bőr normál pH-értékét, illetve eltávolítani az elhalt hámsejteket.
Arcmaszk készülhet belőle
A manukaméz az érzékeny bőr ápolására, tisztítására is használható. Egyszerűen mossunk arcot a megszokott módon, majd egy kevés mézzel gyengéden masszírozzuk át a még nedves bőrünket, ezt követően utána öblítsük le langyos vízzel. Arcmaszkot is készíthetünk belőle, ha egy nagy teáskanál manukamézet elkeverünk pár csepp citromlével és egy kevés fahéjjal. A kezelés segít megtisztítani a pórusokat, összességében pedig a bőr ragyogóbb, élettel telibb lesz tőle.
Megszünteti a korpát
Torokfájás ellen nagyon hatékony a manukamézzel elkevert meleg tej, amely a fájdalom mellett a köhögést is enyhíti, egyben nem engedi tovább szaporodni a torokban lévő baktériumokat – ráadásul még nagyon finom is. Korpás haj, illetve fejbőr kezelésére is használható: egy tanulmány szerint, ha két héten át minden másnap manukamézzel kezeljük a fejbőrünket, akkor megszünteti a korpásodást és a viszketést. Alvászavarokkal küzdőknek is érdemes lehet bevetni a manukamézet: egy teáskanál mézhez keverjünk egy nagy csipet sót, majd nyeljük le. Ez segít helyreállítani a megemelkedett kortizolszintet az esti órákban, amitől könnyebben elalszunk.