Nem kell Micimackónak lenni, hogy tudjuk, a méz finom és igen jó hatással van az egészségre. Magyarországon különösen jó minőségű mézet termelnek a méhészetek, így érdemes rá kitüntetett figyelmet fordítanunk. A nyers, pasztörizálatlan mézek különösen értékesek, hiszen kis mennyiségben élesztőt, viaszt és polleneket is tartalmaznak. Mivel a méz fogyasztásával a szervezet megszokhatja e szennyeződések jelenlétét, kialakul egyfajta immunitás a szezonális allergia ellen. A méznek antiszeptikus és antibakteriális tulajdonságai is vannak, így a modern orvostudomány a krónikus sebkezelésben és a fertőzés elleni küzdelemben is sikeresen használja.
Ha részletesen végignézzük a méz előnyeit, akkor a következőket találjuk:
- Egyes esetekben a méz pozitív hatást gyakorol a sebek kezelése során, például képes segíteni az égési sérülések gyógyulását, illetve antibiotikumok mellett (de nem mindig helyett) szedhető, és nincsenek mellékhatásai. A hatásosságnak azonban nincsenek egzakt bizonyítékai. A Lancet például arról közölt cikket, hogy dialízisre járó betegek sebeire helyezett orvosi minőségű méz nem volt jobb az antibiotikumokkal végzett kezeléseknél. Illetve csecsemőknél a botulizmus veszélye miatt egyáltalán nem alkalmazható.
- Képes csökkenteni a hasmenés súlyosságát és időtartamát. A méz ugyanis elősegíti a kálium- és a vízfelvételt, ami különösen hasznos hasmenés esetén. Illetve van tanulmány, amely arra is felhívja a figyelmet, hogy képes blokkolni a hasmenést okozó baktériumok elszaporodását.
- Hasznos a savas reflux megelőzésében. A közelmúltban végzett kutatások szerint a méz képes mérsékelni a gyomorsav és az emésztetlen táplálék visszaáramlását a nyelőcső és a gyomorszáj irányába. Ezért segít a GERD betegség (gastroesophagealis reflux) kockázatának csökkentésében, és a gyulladás, gyomorégés kellemetlenségeinek elkerülésében.
- Hasznos a fertőzések elleni küzdelemben. Több tanulmány is bizonyította hatásosságát a kórokozók ellen. A manuka mézről például kimutatták, hogy segíthet megakadályozni a súlyos hasmenéses betegséget okozó Clostridium difficile baktériumok megtelepedését a szervezetben, illetve hatékony lehet akár az MRSA-fertőzések kezelésében is. A Manuka méz segíthet az antibiotikumokkal szembeni bakteriális rezisztencia visszafordításában is a Letters in Applied Microbiology című folyóiratban ismertetett kutatás szerint. A Pediatrics folyóiratban megjelent tanulmány szerint pedig az éjszakai köhögés ellen gyermekeknél a méz kiváló volt, amit a placebóval való összevetés is igazolt.
Habár sok tanulmány mutatta ki a méz orvosi hasznát, egyértelmű bizonyítékok hiányában nem lehet gyógyszerként alkalmazni. A brit egészségügyi intézet (NICE) ezért tudományos szigorral foglalt állást a méz ügyében. Erre azzal összefüggésben került sor, hogy a felső légúti fertőzésekkel és a hörghuruttal kapcsolatos antibiotikumhasználathoz állítottak össze útmutatást. Megállapították, hogy ezek a betegségek általában vírusos eredetűek, így nem indokolt antibiotikumot használni ellenük. Azt ajánlották az orvosoknak, hogy világosan magyarázzák el betegeiknek, hogy az akut köhögés tünetei 3-4 héten belül önmaguktól eltűnnek.
A megnyugtató szónál jobb a méz?
A NICE szakértői bizottsága azonban feltételezhetően arra számított, hogy a betegek nem elégszenek meg azzal, ha az orvosoktól csak megnyugtató szavakat kapnak. Ezért felvetették az önellátás lehetőségét, beleértve a gyógynövény-javallatot, vagy például mézet tartalmazó köhögés elleni szerek használatát, függetlenül attól, hogy ezek hatásossága nem bizonyított. Erős bizonyítékok nélkül viszont az önellátásra vonatkozó javaslatok hatékonysága nem garantálható, és lehet, hogy nem hatékonyabbak ezek az eljárások, mint a placebo. A NICE szerint ezért a szakmai tanácsadó testületek nem ajánlhatnak olyan beavatkozásokat, amelyek hatékonyságát nem sikerült bizonyítani, vagy a bizonyítékok hiányosak, illetve túl gyengék elfogadható következtetések levonásához.
Így aztán a tekintélyes brit szakmai testület sem mondta ki a mézről, hogy megfelelő helyettesítője lehetne bizonyos ellenőrzött gyógyszereknek. Nehéz ugyanis - a pozitív tapasztalatok dacára - egy nagyon változó összetételű és minőségű anyagot gyógyszerként kezelni. A méz az MNT orvosi lap szerint enyhén savas pH-értéke miatt képes megelőzni a baktériumok szaporodását, miközben a benne lévő antioxidánsok védelmet adnak a betegségekhez kapcsolódó szabad gyökök ellen - csakhogy a méz tulajdonságai a termesztése során meghatározó növényektől és a víztartalomtól függően változnak.