Amikor tényleg baj a havibaj
A nőknek - átlagosan negyven éven keresztül - havonta néhány napjuk a biológiai meghatározottságuk jegyében telik el: a menstruáció több-kevesebb kellemetlenséggel (hangulatingadozásokkal, mellfeszüléssel, görcsökkel, esetleg túl erős vérzéssel) járhat együtt még a legegészségesebbek számára is.
Az életük viszont túl rövid ahhoz, hogy több ezer napját nehéznek, haszontalannak, "munkára alkalmatlannak", kiesőnek éljék meg, így, ha van mód rá, érdemes enyhíteni a panaszokon. Nem feltétlenül kell azonnal gyógyszerekhez nyúlni, hiszen a "szelíd gyógymódok", köztük a gyógynövények sokat enyhíthetnek a kellemetlenségeken.
Ezek előnye, hogy okosan használva gyakorlatilag nincsenek mellékhatásaik, viszont hátrányuk, hogy többnyire rendszeres alkalmazást igényelnek, de még amellett is jóval lassabban fejtik ki a hatásukat, mint a szintetikus patikaszerek.
Takarítási láz és társai
Sokan szenvednek már a vérzés megjelenése előtt is az úgynevezett premenstruációs (PMS) panaszoktól. A menzesz szélsőséges hangulatingadozásokkal jelezheti közelgő érkezését, ami felfokozott tevékenységi vágyban ("takarítási láz") és ernyedt kedvetlenségben, "minden mindegy" hangulatban is megmutatkozhat. Ehhez mellfeszülés, fájdalom, vizesedés, hányinger is társulhat.
Mindez persze a hormonok "játéka", vagyis annak a kényes hormonális egyensúlynak az átmeneti felborulása, amely a női ciklust végigkíséri, vezérli. Vannak olyan növények, amelyek ún. fitohormonokat tartalmaznak: ezek hormonszerű hatásukkal enyhíthetnek a PMS-tüneteken. Ilyen például a barátcserje, amely jó hatással van a jelentkező hangulati ingadozásokra, és később is szabályozza a ciklus zavarait, enyhíti a görcsöket. A menstruációt megelőző vizesedés ellen több gyógynövény is bevethető: vízhajtó hatású például a csalán, a nyírfalevél, a hibiszkusz , a gyermekláncfű. Az emlőfájdalmakra a kankalinolajos bedörzsölés jó hatású.
A görcsök enyhíthetők
A havi vérzés, főleg az első két napja nemegyszer erős fájdalmakkal, görcsökkel jár. Több gyógynövény ajánlható azoknak, akik ilyen panaszoktól szenvednek: ilyen például a cickafark , a kamilla, a pásztortáska, az édeskömény, a zsurló.
A cickafarkfű enyhíti a fájdalmat és a görcsöket, nyugtató és gyulladásgátló, vérzéscsillapító, vérképző, hat a méh és a petefészek működésére. Teaként és ülőfürdőként is használható. Maria Treben szerint minden nőnek ismernie és használnia kellene.
A citromfüvet elsősorban nyugtatóként ismerjük, de görcsoldó, fájdalomcsillapító hatása is van . A kamilla sem csak gyulladáscsökkentő, hanem többek között menstruációs görcsökre is jótékony hatású. Az orbáncfű PMS-tünetekre, de menstruációs zavarokra, görcsökre is használható, idegi feszültség esetén is jó, olaja bedörzsölésre és ülőfürdőhöz használható.
Ha túl erős a vérzés
Különösen serdülőkkel és változó korúakkal fordul elő, hogy időnként a szokásosnál erősebb vérzésük jelentkezik. Túl azon, hogy az ilyen jellegű problémák okait mindig orvosnak kell tisztáznia, mivel betegség lehet a hátterükben, az enyhítésükért is lehet tenni. A vérzés csillapítására a barátcserjét (illetve a belőle készült cseppet), a lenmagolajat és a gyömbért ajánlják. Hatékony emellett a pásztortáska és a palástfű teája, mindkettő Magyarország területén is szedhető.
Alhasi gondok
Gyakran fordulnak elő különböző altesti fertőzések, gyulladások, amelyekért az immunrendszer csökkent védekezőképessége, a hüvelyi flóra egyensúlyának felbomlása okolható. Az immunrendszer támogatására javasolják például a shii-take-gomba, a macskakarom és a bíbor kasvirág használatát. Húgyúti, kismedencei, nőgyógyászati jellegű gyulladások esetében orvosi vizsgálatra is szükség van, de néhány jó gyógynövény sokat segíthet, kiegészítve a kezelést. A fertőzések miatt kialakuló folyás kezelésére a fehér árvacsalánt ajánlják. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása miatt jól használható a zsálya, a zsurló, a kamilla.
Változókorban
Az intim gondok megszaporodnak, de legalábbis megváltoznak a klimax közeledtével. A petefészkek hormontermelése csökken, és a hormonháztartás egyensúlyának felborulását többfajta kellemetlen tünet kíséri. Ilyen például a hüvelyszárazság , az alvászavarok, a nyugtalanság, a visszatérő hőhullámok. Ezekre a panaszokra is találhatunk enyhítő szereket a természet kincsei között. A hüvelyi irritáció, a hüvelyszárazság ellen érdemes kipróbálni a zabpelyhes fürdőt (ehhez előre megfőzött, vászonzacskóba tett zabpelyhet tartsunk a kádcsap alá, és folyassuk át rajta a vizet). A hőhullámokra, az éjszakai izzadásra szójafehérje, E-vitamin és barátcserje, az alvászavarokra és hangulatváltozásokra pedig valeriána és orbáncfű lehet a gyógyír.
Éljen több örömmel!
Gyógynövényekkel vissza lehet adni az elveszített szexuális kedvet, pótolható a csökkent libidó? Természetesen ez nem ilyen egyszerű, de több olyan növényt is ismerünk, amely ilyen esetekben is jó hatású. A legtöbb jót a ginszengről lehet olvasni: fokozza az életerőt, az erőnlétet, a libidót, így férfiaknak és nőknek is ajánlják. Minden hasznos, ami tápláló, erőnlétfokozó, serkentő hatású, így például a vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag csalán és a zeller is növelheti a szexuális energiákat és kedvet.
A perui macagumó (pontosabban annak tabletta formájában elérhető kivonata) mindkét nem tagjainak ajánlható mint vágy- és erőnlétfokozó, energetizáló szer. Férfiaknak ezenkívül a tökmag is hasznukra válhat (magas E-vitamin-tartalma miatt); a medvehagyma és több fűszer is alkalmas a nemi vágy fokozására: például a bazsalikom, a gyömbér, a bors, a fahéj, a szegfűszeg, a borsikafű és a kakukkfű.
Az ajánlott gyógynövényekről tudjon meg többet Gyógynövénytárunkból!