Miért nem gyógyítja a parlagfű a rákot?

Az interneten terjedő - általában szerző és forrás nélküli - levelekben és cikkekben gyakran esik szó a parlagfű csodás gyógyító hatásairól. Félreértésről, félrefordításról vagy tudatos megtévesztésről van szól?

A parlagfű a legagresszívabb gyomnövény

Az ürömlevelű parlagfű, vagy egyszerűen parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), tévesen vadkender a fészkesek (Asteraceae) családjába, annak Helianthinae tribuszába tartozó gyomnövényfaj: az egyik legagresszívabb gyomnövény, nagyon nehéz kipusztítani, hazánkban nagy mennyiségben található meg elhagyott telkeken, utak mellett, vasúti töltéseken, építkezéseken. Jellegzetes, tüskés külsejű pollenje pedig különösen sok panaszt okoz az arra allergiásoknál.

A parlagfű virágpora több évtizeden keresztül képes "hibernálódni" a földben
A parlagfű virágpora képes "hibernálódni" a földben

A parlagfű elpusztíthatatlan?

A parlagfű virágpora ráadásul akár több évtizeden keresztül képes "hibernálódni" a földben, így még az egyébként (látszólag) nem fertőzött területen is könnyen megjelenhet a parlagfű.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fehér üröm A fehér üröm étvágygerjesztő, csökkenti a puffadást és a hányingert, teája lázat csillapít. Íze, illata a citroméra hasonlít. A kétes hírnévre szert tett abszint nevű égetett szesz egyik alapanyaga is. Tudjon meg mindent a fehér ürömről, kattintson! A parlagfű pollenjére hazánkban is nagyon sokan allergiásak. A virágpor erősen irritáló hatású, a nyálkahártyára kerülve apró sérüléseket és gyulladásokat is okozhat, ezek hatására pedig csak még erősebb lesz az allergiás reakció. A parlagfűallergia tünetei közé tartozik a tüsszögés, az orrfolyás, az orrviszketés, a könnyezés, a kötőhártyagyulladás , de a különösen érzékenyeknél fulladást, köhögést, torokirritációt is okozhatnak a parlagfű pollenjei.

Éppen ezért, a parlagfű "múltját" ismerve kavart nagy port az az internetes levél, mely néhány éve jelent meg először, és amelyben a parlagfűről gyógyító csodanövényként beszélnek. A levél (ismeretlen) szerzője szerint a parlagfű nemhogy allergiát nem okoz, de a rendszeres fogyasztásával - akár salátaként - megőrizhetjük az egészségünket.

Ahogyan korábbi cikkünkben is megírtuk , az állítások azonban vagy féligazságokat, vagy erőteljes csúsztatásokat tartalmaznak, ezeket dr. Csupor Dezső, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztályának elnöke, a Ködpiszkáló blog szerzője meg is cáfolja .

A levél szerzője az elfogyasztott parlagfűre is esküszik, mert szerinte az a sportteljesítményét is nagyban növeli. A gyógyszer szakember azonban úgy véli, bár tényleg nem várható allergiás reakció a zsenge növény elfogyasztásával, az evés közben belélegzett pollentől azonban túlérzékenységi reakció jelentkezhet. Nagyobb baj azonban, hogy fogyasztásával kapcsolatban nincsenek hosszú távú tapasztalatok, és tudományos igénnyel nem vizsgálták, tehát azt sem, hogy elfogyasztva veszélyes, mérgező lehet-e az emberre.

A parlagfű lenne a rák ellenszere?

Rengeteg internetes forrás azt is tényként közli, hogy a rák ellenszere a parlagfű. Vajon honnan is indult ez az információ valójában és mire, milyen kutatásokra alapozva jelentik ki sokan, hogy a parlagfű gyógyítja a rákot? A fitoterapiakalauz.hu szerzője arra a következtetésre jutott, hogy ez egy sajnálatos félrefordítás következménye lehet.

A gyógynövény hivatalos neve Artemisia annua, magyarul Egynyári üröm, angol nevén Sweet Wormwood: ebből lett szó szerinti fordítással az édes üröm. Hogyan lett az édes ürömből parlagfű? "Jobb esetben itt is az önkényes "szakértői" fordítás a ludas, rosszabb esetben a szándékos félrevezetés. A parlagfű amerikai-angol neve American Wormwood (Ambrosia artemisiifolia), ami magyar fordításban Amerikai üröm, innen már csak egy kisebb ugrás és az ürömből parlagfű lett" - olvasható a gyógynövényes szájton.

Az egynyári ürömmel valóban folynak klinikai kutatások. Az újkori gyógyításban a belőle készült artemiszinin nevű gyógyszer bevált malária ellen , és újabban a rák gyógyításában bizonyult ígéretesnek, mivel ugyanez a hatóanyag hatékonyan pusztítja a rákos sejteket. A kutatás 2000-ben indult a Washingtoni Egyetemen, az eredményekről 2008-ban jelentek meg az első híradások , viszont ez a kutatás még folyamatban van, tényleges betegeken végzett vizsgálatok még nem történtek, ezért korai lenne kijelenteni, hogy az Egynyári üröm daganatellenes hatású.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra