Az egészségügyi tévhitek, illetve az ezekre épülő termékek veszélyeire hívta fel a figyelmet Dr. Fábián István vegyész professzor, a Debreceni Egyetem korábbi rektora. A Rákgyógyítás Magazin őszi lapszámában a professzor bemutatta, hogyan csapják be az embereket különböző tudományosnak ható állításokkal, valamint arról is beszélt, hogy a csodavizek és energetizáló karkötők vásárlásának nemcsak pénztárcánk, de egészségünk is a kárát látja.
Az egészségre is veszélyesek lehetnek
Ezekről a termékekről sok esetben nem jelentik ki, hogy gyógyít, csak sejtetik ezt. Az emberek pedig abban a hiszemben veszik meg, hogy jót tesznek önmaguknak, és nagyobb eséllyel legyőzhetik a betegségeket. Ez azonban nem igaz: kiválóan képzett és tapasztalt marketingesek és jogászok dolgoznak azon, hogyan építsék fel ezeknek a termékeknek a hírverését úgy, hogy ne legyen számon kérhető vagy büntethető, viszont a betegek a reményt hallják ki az üzenetből - hangsúlyozta a vegyész professzor.
Csak a kisebbik gond, hogy a betegek pénzt adnak ki egy hatástalan termékért, bár arra is van példa, hogy ezek miatt megy tönkre az egész család. "Nagyobb baj, hogy a beteg ronthat is a saját állapotán és életkilátásain, főként, ha a gyógyszereit cseréli le a kuruzslók által kínált módszerekre" - mondta Dr. Fábián István. Tovább nehezíti a bizonyítottan hatásos terápiák helyes megítélését az is, hogy az orvosok felelősen nem tehetnek irreális ígéreteket, és a terápiákról valós képet kell festeniük, bemutatva a mellékhatásokat és az esetleges szövődményeket. Ezzel szemben az áltudományok bármit megígérhetnek, amit a beteg vagy a családtagok hallani szeretnének, és egyszerűnek tűnő megoldásokat kínálnak bonyolult problémákra.
"A tudósok munkája ezért nem érhet véget a kutatások publikálásával, az eredmények közérthetővé tétele, népszerűsítése is kutatói feladat Ezt szeretnénk szolgálni a tudomany.hu honlappal is" - mondta el a vegyész. Tervek szerint a honlapon minden olyan tudományos írás szerepel majd, amellyel kapcsolatban még mindig sok tévhit él az emberek körében. Az oldalt a Magyar Tudományos Akadémia is támogatja, felelős szerkesztését pedig Fábián István vállalta magára.