A PI3K (foszfoinozitid-3-kináz) egy sejt-jelző molekula, amely szerepet játszik számos, nőknél előforduló rák, beleértve a mell-, a petefészek- és méhnyálkahártya-rák kialakulásában. "A tanulmány bemutatja a PI3K szabályozó szerepét a rákos sejt architektúrájának létrehozásában és anyagcseréjében" - mondta Gerburg Wulf, a Harvard docense a Harvard Egyetem orvosi fakultása és a Beth Israel Deaconess Medical Center közös kutatásának eredményeiről.
Az ott közölt új eredmények megerősítik annak fontosságát, hogy a cukor alapvető a rák túlélésében, továbbá fontos új információkat is elérhetővé tettek a PI3K-t gátló gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyek a célzott daganatellenes terápiákban kaphatnak szerepet.
Egy új kutatás a rákos sejtek növekedését vizsgálta "Kiderült, hogy ezek az enzimek úgy ülnek az aktinszálakon, mint a madarak a villanydróton. Ha a vezeték elszakad, a madarak elrepülnek. Hasonlóképpen, amikor aktinszálak lebomlanak, az aldoláz enzim elszabadul. Rájöttünk, hogy ez a folyamat, a villanydrótról való leesés aktiválja aldolázt és gyorsítja a glikolízist" - szemléltette a folyamatot Wulf.
A hiperaktív PI3K jelátviteli hozzájárulhat az emlő- , a petefészek- és méhnyálkahártya-rák daganatok kifejlődéséhez. E megfigyelések alapján, a PI3K gátlók kifejlesztésével személyre szabott rákterápiák alakíthatók ki.
"A PI3K gátlása a glükóz lebontását is erősen gátolja. Ez különösen fontos a ráksejtek esetében, mivel azok jelentős mértékben támaszkodnak a cukor megemésztésére önmaguk megújításánál, s olyan építőelemeket is előállítanak belőle, amelyekből a DNS és a fehérjék épülnek" - mondta el a kutató.
Forrás: Harvard Medical School