A Föld negyede kiszáradhat

Elég csak két fokot emelkednie az átlaghőmérsékletnek világszerte ahhoz, hogy a Föld negyede kiszáradjon.

A földfelszín legalább egynegyede jelentősen szárazabb lesz, ha nem sikerül a globális felmelegedést 2 Celsius-fokon belül tartani - figyelmeztetett egy nemzetközi kutatócsoport. Ha sikerül a melegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartani, az érintett területek kétharmada elkerülheti ezt a szárazságot - írja a Nature Climate Change szaklapban megjelent tanulmány.

A Yale Egyetem Erdészeti és Környezettudományi Karának irányításával zajlott az a globális vizsgálat, amely azt kutatta, hogy a felmelegedés mekkora mennyiségű szenet old ki a talajból, és ez a légkörbe jutva mennyire gyorsítja fel a klímaváltozást. Magyarok is részt vettek a tudományos programban. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Ha sikerül elérni az 1,5 Celsius-fokos célt, Dél-Európa, Dél-Afrika, Közép-Amerika, az ausztrál partvidék és Délkelet-Ázsia térségei - ahol jelenleg a világ lakosságának 20 százaléka él -, elkerüli a jelentős kiszáradást. Azonban még ekkor is jelentős intézkedések szükségesek, hogy a szárazságot és a vele kapcsolatos hatásokat csökkenteni tudják - mondta Szu-Csong Cseong, a sencseni Tudományos és Műszaki Egyetem kutatója.

Már két fokos átlaghőmérséklet-emelkedés is súlyos következményekkel járhat
Már két fokos átlaghőmérséklet-emelkedés is súlyos következményekkel járhat

A kutatócsoport globális klímamodellek elemzéseivel állapította meg, hogy 2 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-növekedés esetén - ami 2052-2070 között következhet be - a földfelszín 24-32 százaléka fog nagyon kiszáradni. 1,5 Celsius-fok esetén csupán 8-10 százalék.

Betegségek terjedését is elősegíti

A 2015 decemberében Párizsban tartott klímacsúcs résztvevői megállapodást fogadtak el annak biztosítására, hogy a globális felmelegedés az iparosodás előtti értékhez képest jóval 2 Celsius-fok alatt maradjon, és megfogalmazták azon szándékukat, hogy ennél is alacsonyabban, 1,5 Celsius-fok alatt tartsák.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A globális felmelegedés számos más veszélyt is tartogat. Az éghajlatváltozás miatt néhány évtizeden belül Magyarországon is megjelenhetnek olyan betegségek, amelyek miatt ma még legfeljebb egy-egy trópusi nyaralás során kell csak aggódnunk. A magyar járványügyi szakemberek és parazitológusok biztosra veszik, hogy előbb-utóbb a malária újra meg fog jelenni Magyarországon is. Emellett komoly fenyegetést jelent a nyugat-nílusi láz és a dengue-láz is Közép-Európában. Utóbbinak az előrejelzések szerint világszerte 5-6 milliárd ember lesz kitéve 60 év múlva. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra