A gyógyítást segítő 3D nyomtatóközpont létesült

A gyógyítást és az élettudományi kutatásokat segítő 3D nyomtatóközpontot alakítottak ki több mint 600 millió forintból, uniós támogatással a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága szerdán az MTI-t.

A közlemény szerint napjainkban a 3D technológia - amely ötvözi az anyagtudományok, a lézerfizika, a képfeldolgozás, az informatika, a biológia és a medicina gyorsan fejlődő és egymással szoros kölcsönhatásban álló módszereit - alapjaiban változtatja meg mind a szakemberek, mind a laikusok szemléletét az egészségtudományok terén is.

A 3D nyomtatás technológiája gyorsan fejlődik.
A 3D nyomtatás technológiája gyorsan fejlődik. Fotó: Getty Images

Multidiszciplináris csoport jött létre

A Szegedi Biológiai Kutatóközponttal együttműködve 615 millió forintból élettudományi felhasználásra alkalmas asztali és professzionális 3D nyomtatókat, valamint kiegészítő eszközöket - szkennert, számítógépeket, mikroszkópokat - vásárolt az egyetem, és kialakították a központ épületét.

Képzeljük el, hogy besétálunk a patikába az orvosunk által felírt recepttel, a gyógyszerész betáplálja a hatóanyagokat a különleges 3D nyomtatóba, pár perc múlva pedig elkészül a személyre szabott tablettánk, amelynek akár ízét, formáját és színét is megválaszthatjuk. Dr. Basa Bálint, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerészeti Intézet PhD-hallgatója azon dolgozik, hogy mindez a közeljövőben valósággá váljon. Részletek!

A fejlesztés eredményeként az SZTE-n az elmúlt három évben mérnökök, informatikusok, fizikusok, biológusok, orvosok részvételével olyan multidiszciplináris csoport jött létre, amely érdemben átlátja a 3D technológia élettudományi és orvosi aspektusait, problémáit és lehetséges megoldásait, műveli egyes kutatási területeit és részt vesz a következő generációk oktatásában is. A központban fém-, polimer- és biológiai struktúrák és orvostechnikai eszközök kialakítása, jellemzőinek vizsgálata és fejlesztése lehetséges, ezáltal megteremtve a betegre szabott gyógyászat infrastrukturális hátterét.

Új utak nyílnak meg az orvostudomány számára

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A 3D nyomtatás technológiájának fejlődésével az egyénre szabható, integrált szövet-szerv építés olyan új utakat nyit meg az orvostudomány számára, amelyek korábban elképzelhetetlen megoldással szolgálnak a betegek gyógyításában. A projektben az implantológia (fémnyomtatás, biológiai szövet nyomtatása, ízületi porcfelszínpótlás), a szemészet (szaruhártya előállítása) és az onkológia (egyénre szabott közeli sugárkezelés) területe kapott hangsúlyos szerepet. Az új központ már jelenleg is számos együttműködéshez és több hazai pályázathoz biztosít hátteret - áll a közleményben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Túlnyomóan borult idő várható. Az ország délnyugati felén várható többfelé eső. A légmozgás mérsékelt marad. Késő este -2, +5 fok között alakul a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra