A tinnitusz, vagyis a fülzúgás az Amerikai Egyesült Államokban közel ötvenmillió embert érint, és hazánkban is több ezer lehet a betegek száma. Az érintettek nagyjából 2 százalékánál a betegség olyan súlyos, hogy a mindennapi tevékenységek elvégzését is befolyásolja. Jelentkezhet csengésként, de zúgó, sziszegő, morgó hangként is. Egyelőre nem gyógyítható, de egyre hatékonyabb kezelési lehetőségek vannak rá.
A most megjelent kutatásban közel 65 ezer nő adatait elemezték (a hölgyek egy nagyszabású egészségügyi kutatásban vettek részt 1991 és 2009 között). A nők a kutatás kezdetén 30 és 44 év között voltak, és átlagosan naponta két és fél csésze kávét ittak, ami 242,3 mg koffeinnek felel meg. 18 évvel később 5289 tinnituszos beteg volt közöttük.
Fülzúgás ellen igyon kávét!
Az adatok elemzése során kiderült, hogy minél több koffeint fogyasztott el egy hölgy, annál kisebb volt az esély arra, hogy fülzúgás alakuljon ki nála. Azoknál a nőknél, akik naponta legalább 450 mg koffeint fogyasztottak , 15 százalékkal ritkább volt a betegség, mint azok körében, akik csak 150 mg koffeint ittak meg.
"Az összefüggés egyértelmű, bár azt még nem tudjuk, miért is csökkenti a tinnitusz esélyét a kávé" - mondta Gary Curhan professzor, a kutatás vezető szerzője. "Az korábban már kiderült, hogy a koffein a központi idegrendszerre és a belső fülre is hatással van."